Университетът

Шуменски учени изследват връзката между туркологията и масмедиите

„Туркологията и масмедиите – минало, настояще, бъдеще“ е името на престижния проект с ръководител доц. д-р Менент Шукриева, по който преподаватели от Катедрата по турски език и литература на Факултета по хуманитарни науки към Шуменския университет провеждат редица знакови срещи това лято. Първото посещение на ръководителя на Катедрата проф. д-р Мийрям Салим-Ахмед и преподавателите доц. д-р Менент Шукриева, доц. д-р Неврие Чуфадар, гл. ас. д-р Ембие Кязимова и ст. преп. Бюлент Кърджалъ е в Българската национална телевизия.

“Академичният състав на катедрата проведе работна среща с екипа на „Новини на турски език“. Опитните телевизионери Иззет Исмаилов и Селями Хасан разказаха за всекидневието си, споделиха моменти от историята на предаването и свои журналистически спомени”, уточни за Unimedia ръководителят на проекта доц. Шукриева. И допълни: “Домакините от БНТ разведоха екипа на Катедрата из студията и монтажните на телевизията майка. Страните обсъдихме конкретни възможности и идеи за бъдещо сътрудничество между двата екипа.”

Втората среща по проект „Туркологията и масмедиите – минало, настояще, бъдеще“ се провежда отново в София. Преподавателите от Катедрата по турски език и литература се срещат с Азиз Назми Шакир-Таш – поет и преводач, известен в литературните среди с псевдонима си Азиз Таш. Той е магистър по арабистика, с втора специалност турски език и литература от Софийския университет и доктор по история на науките от Истанбулския университет. Автор на десетки научни публикации и на пет поетични книги.

През следващите два дни преподавателите от Катедрата провеждат и изключително ползотворни срещи в Босна и Херцеговина. Първата среща бе в Сараевския университет. Шуменските учени обменят опит и идеи с проф. д-р Сабина Бакшич, проф. д-р Алена Чатович и доц. д-р Мирсад Туранович – преподаватели по турски език във Философския факултет на университета. На следващия ден от визитата преподавателите посещават и Университета „Джемал Биедич“ в град Мостар, както и Институт „Юнус Емре“.

“Проектът на Катедрата продължава, а следващите работни срещи ще се проведат в Кърджали”, каза още доц. д-р Менент Шукриева.

UniMedia

Close