Студенти от Шуменския университет взеха участие в Международната студентска научна конференция “THE ENVIRONMENT – RESEARCH, CHARGE, ADMINISTRATION” в румънския град Крайова. Организатор е Агрономическият факултет на Университета в Крайова, а съорганизатор за първа година е Шуменският университет “Епископ Константин Преславски” заедно с още четири университета от Сърбия, Португалия и Турция – University of Belgrade, Faculty of Agriculture, Serbia, Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro, Portugal Ege University, Agricultural Faculty, Izmir, Turkey Çankırı Karatekin University, Faculty of Forestry, Forest Engineering,Turkey.
“В конференцията взеха участие студенти от специалност Растителна защита. Те представиха свои изследвания в областта на биоразнообразието, фитопатологията, земеделието”, заяви за UniMedia проф. Росица Давидова, зам.-ректор на университета. “Под менторството на преподаватели от катедра Растителна защита, ботаника и зоология студентите проучват развитието на болести по ечемик в област Шумен, използването на изкуствен интелект в селското стопанство и в помощ на реализирането на научни изследвания. На форума те представят резултатите от своя труд”, уточни още проф. Давидова.
Форумът е традиционен и на него си дават среща студенти и докторанти, обучаващи се в областта на агрономическите науки от различни страни. Студенти от Шуменския университет участват за втора поредна година в него, като този път конференцията е посветена на Световния ден на опустиняването.
Всяка година на 17 юни светът се обединява, за да отбележи Световния ден за борба с опустиняването и сушата. Инициативата има за цел да повиши осведомеността относно сериозните екологични предизвикателства и спешната необходимост от колективни действия. С ескалиращото въздействие на изменението на климата тези явления стават все по-чести и интензивни, застрашавайки прехраната на милиони хора и деликатния баланс на екосистемите по света.
Опустиняването се отнася до процеса, при който плодородната земя става суха, което води до разширяване на пустините или деградация на някога продуктивни площи в необработваема земя. Причинява се от комбинация от фактори, включително изменение на климата, обезлесяване, неустойчиви земеделски практики и прекомерна експлоатация на природни ресурси. Опустиняването може да има опустошителни последици, като ерозия на почвата, загуба на биоразнообразие и намалена селскостопанска производителност, изостряйки бедността, глада и социалните вълнения, които са и част от темите на форума.
“Участието в международни научни форуми дава възможност на младите колеги да направят първи стъпки в науката, да представят и популяризират своите резултати, да се срещнат със свои колеги от чужбина, да дискутират, да обменят опит и да набележат идеи за бъдеща работа”, каза още проф. Росица Давидова.
UniMedia