Университетът

Учители от Румъния посетиха университета

Учители от няколко професионални гимназии в румънския град Драгошани, намиращ се недалеч от Крайова (Румъния) посетиха Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. “Визитата е част от структуриран 7-дневен обучителен курс в Шумен по Ключова дейност 1 на програма “Еразъм+”. Техен домакин бе трейнинг център, а темите на обучението – Прилагане на неформално обучение в училищата и в образователните курсове за възрастни и Иновативно обучение за възрастни – от теорията към практиката”. Това заяви техният домакин и e-Twinning посланик д-р Евгения Михова, възпитаник на Шуменския университет и директор на ДГ “Братя Грим” – Шумен. Ключов момент в обучението в Шумен е посещението им в университета и запознаването с възможностите му във връзка с темите, които се разглеждат в курса.

Целта на визитата им в университета бе да разберат как се случва преходът от средно професионално към висше образование, интересът на младите хора към какви специалности е насочен и какво е желанието им за развитие. Те бяха посрещнати от зам.-ректора проф. Чавдар Сотиров, който им показа базата на университета, подробно ги запозна с историята на Шуменския университет и с възможностите, които предоставя на възпитаниците си. Гостите останаха впечатлени от броя румънски университети, с които Шуменският си партнира по програма Еразъм +. Те специално се интересуваха от какви са опциите за последващо сътрудничество.

Групата от седем учители и двама гимназисти са от различни образователни институции – средно училище в град Драгошани, подготвящо кадри за армията, средно професионално училище по електротехника и гимназия. “Различният профил на групата предразположи към по-широк обхват на интересите по отношение на университета – специалности, проекти, лаборатории и др.”, коментира още д-р Михова.

В обучението учителите от Румъния се включват чрез неправителствената организация Asociația Pro Dezvoltare DACIA (APDD), която има акредитация по Ключова дейност 1 на “Еразъм+”. Тя е основана през 2016 г., за да подпомогне развитието на общността от образователна, социална, икономическа, културна и екологична гледна точка.

Гостите посетиха още и ПГОХХТ “Проф. д-р Асен Златаров”, СУ “Сава Доброплодни” и СУ “Трайко Симеонов”. Особен интерес за тях представляваха добрите практики за приобщаване на застрашени от отпадане групи, хора от други етноси и даровити деца.
Обучението в Шумен е в рамките на седмица.
UniMedia
Close