Университетът
Университетът става член на БТТИК
С пълно мнозинство членовете на Академичния съвет на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” приеха на последното си заседание поканата за членство в Българо-турската търговско-индустриална камара (БТТИК). Така учебното заведение ще стане първия университет – член на Камарата. Поканата бе отправена лично от председателя на БТТИК и доктор хонорис кауза на ШУ Фикрет Индже.
Българско-турската търговско-индустриална камара е основана на през 2013 година със седалище в Шумен. Основна цел на Камарата е да помогне на сътрудничеството и партньорството между бизнеса на България и Турция. В момента Камарата има около 140 члена от цялата страна и от Република Турция.
Венцислав Венков
„Досега не сме имали учебно заведение, член на Камарата”, заяви за UniMedia изпълнителният директор на БТТИК Венцислав Венков. „Решихме да се обърнем към висшите училища, за да можем да потърсим общи възможности за решаването на най-важния проблем – този с кадрите. Защото практиката показва, че инвеститорите, които идват от Република Турция, а и тези, които работят вече в България, се нуждаят от квалифицирана работна ръка. В това число и компаниите, които работят в Шумен. За това решихме, че първият поканен ще бъде Шуменският университет. Макар че сътрудничеството между камарата (в частност Алкомет АД) има дългогодишни традиции. И за наша радост те се отзоваха. Предстои да отправим такива покани и към други университети в страната, които са с техническа насоченост, за да потърсим географско разпределение за решаване на проблема с работната ръка. Те могат по примера на Шуменския университет да помислят за стипендии и за стажове, след които студентите да имат възможност за реализация в тези фирми.”
„Съвсем скоро предстои да подпишем сътрудничество и създаването на форум с една много голяма и авторитетна турска организация – Асоциацията на стоковите борси и камарите в Турция. Ще търсим сътрудничество и в тази посока, защото това е организация с повече от милион и половина члена”, каза още Венков.
доц. Стефка Калева
Според зам. – ректор по акредитация, оценяване и поддържане на качеството на обучението и на академичния състав, рейтинг на ШУ доц. Стефка Калева, в контекста на взаимодействието на образование – наука – практика членството на ШУ в БТТИК е изключително полезна стъпка. „Не е тайна за никого, че г-н Фикрет Индже е доктор хонорис кауза на Шуменския университет и то не случайно. Той в продължение на години подкрепя много наши студенти в техния път към знанието, което на този етап се прави от ограничен брой представители на бизнеса. Така че това е една съвсем логична следваща стъпка в ползотворното сътрудничество между нашия университет и г-н Индже. Членството на Шуменския университет в Камарата ще се отрази положително точно в този контекст – за тясно обвързване на образователната политика на институцията с потребностите на пазара на труда в региона (акцент в държавната политика в сферата на висшето образование). А това е един контакт, който ще ни осигури непосредствена информация, участие и подкрепа именно от пазара на труда в региона. Надявам се, че по същата логика, по която нашият университет членува в Българска стопанска камара (много успешно си сътрудничи с нея), новото членство да подкрепи усилията на университета за изпълняване на неговата стратегическа цел. А именно да бъде образователен център, подготвящ специалисти, които да осигурят просперитет на нашия регион”.
Проф. Христо Христов
Проф. Христо Христов, декан на Факултета по технически науки, поставя акцента на членството върху възможностите за повишаване на ефективността на образователната, научно-изследователската и развойната дейност, както и провеждането на съвместни научни изследвания и популяризирането им. „Членството създава условия за разкриване на нови възможности в областта на научните изследвания и популяризирането на научно-приложни разработки, отнасящи се до премета на дейност на камарата и на университета. Както и обединяване усилията за провеждане на обучение, съобразено със съвременните технологии и актуалните потребности на пазара на труда в контекста на политиката за учене през целия живот и постоянното професионално развитие”, каза още проф. Христов.
UniMedia