Университетът

Тазгодишното издание на фестивала „Кино в длан”

Фестивалът „Кино в длан“ събра и тази година студенти, ученици и изкушени от седмото изкуство в Шумен. Фестивалът се организира от Читалище „Добри Войников“ и киноклуб „Мадарски конник“, със съдействието на Община Шумен, Националния филмов център, Шуменския университет, НАТФИЗ, Телевизия Шумен и Телепол ЕАД. На 30 ноември в залата на читалище „Добри Войников“ се проведе награждаването на финалистите от деветото издание на фестивала за мобилно кино. Събитието включи още прожекции и уъркшоп. Голямата награда бе връчена от кмета на община Шумен, проф. д-р Христо Христов. Бяха отличени победители в категориите за най-добър игрален, документален и анимационен филм, както и за филми със значима социална тема.

Председател на тазгодишното жури беше доцент Александър Донев, кинокритик и преподавател в НАТФИЗ. Другите членове от журито бяха проф. Валери Чакалов, преподавател по изобразително изкуство в Шуменския университет, журналистката от БНТ Анна Ангелова, директорът на ТВ Шумен Даниел Малев и председателят на читалище „Добри Войников“ Анатоли Стоянов. Поздравителни адреси и цветя към организаторите и участниците бяха връчени от Ректора на ШУ ”Епископ Константин Преславски” и от Катедрата по журналистика и масови комуникации. Студенти от специалността Българистика и медии, ръководени от гл. ас. д-р Емилия Енчева се включиха активно в кинолекторията и семинара, воден от именити режисьори, кинокритици и журналисти.

Като част от програмата се проведе уъркшоп на тема „Техника на снимане с мобилен телефон. Монтаж и обработка, най-нови възможности“, воден от Димитър Гочев – продуцент и оператор на документални и игрални филми, както и на сериали като „Под прикритие“ и „Революция Z“, режисьор на сериала „Ние, нашите и вашите“ и сърежисьор на „Ягодова луна“. Гочев е продуцирал филми като „Пазачът на мъртвите“ и „Аве“, както и няколко европейски копродукции, включително проект със сценарий на Жан-Клод Кариер. Отличителен факт е, че Гочев е работил и с изявени режисьори като Милчо Манчевски и Сърджан Драгоевич, а също така е основател на продуцентските компании „СИА“ и „Камера“.

Участниците в уъркшопа имаха възможност да се запознаят с неговия опит като оператор на филма „Чалга“ – първият български игрален филм, заснет изцяло с камера на мобилен телефон. Гочев сподели, че филмът е експеримент, който демонстрира еволюцията на технологиите в киното. По време на уъркшопа бяха обсъдени и разнородни теми – от ползите и предизвикателствата при снимането на филми с мобилен телефон, различни актуални програми за постпродуктова обработка, актуални тенденции във филмовото творчество, до навлизането на изкуствения интелект във филмовата индустрия. Гочев подчерта, че новите технологии могат да разширят възможностите на младите творци, стига да бъдат използвани разумно и изтъкна, че скъпото оборудване и техника не са задължителни за създаването на качествена и състоятелна продукция, стига да умееш да развиеш концепцията си по начин, будещ интерес в аудиторията. Тази одухотвореност е и причината събитието да привлече будните и мотивирани студенти от Шуменския университет, които получиха сертификат за участие и споделиха колко вдъхновяваща и насърчителна е била срещата им с професионалист като Гочев.

От Катедрата по журналистика и масови комуникации беше връчено благодарствено писмо от името на студентите, преподавателите и ръководителя, което Димитър Горчев прие с голямо вълнение и благодарност и сподели със студентите своите бъдещи проекти и предстоящата премиера на негов документален филм за Петър Дънов. Филмът е изработен по интересна иновативна технология за преработката на снимки и архивен материал във филмова картина. Предстоят нови срещи и съвместни проекти по инициатива на студентите от специалността Българистика и медии.

Автор: Изабела Иванова Великова; I курс, Българистика и медии

Close