Университетът
Студенти ще трупат нови умения на терен

Договори за сътрудничество в научната, учебната и информационната сфера подписа Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ с фирмите „Алкомет“ АД и „Сарк България“ АД. „Идеята е теорията и практиката да вървят ръка за ръка, за да могат студентите да придобият най-добрите умения“, уточни за UniMedia ст. преп. д-р Менент Шукриева, която присъства на церемонията. В нея участие взеха проф. д.и.н. Георги Колев, председателят на Надзорния съвет на „Алкомет“, почетен доктор на Шуменския университет, почетен гражданин на Шумен и председател на Българско-турската търговско-индустриална камара г-н Фикрет Индже и г-н Мудин Ниязи, административен директор на „Сарк България“ АД.
„Сключвайки такива договори с производствените предприятия в района на Шумен, студентите ще имат възможност да придобият знания, които да са съобразени със съответните производствени процеси чрез организиране и провеждане на практически занятия и стажове“, каза още д-р Шукриева.
„Имаме големи потребности от технически кадри. В индустрията всичко се променя много бързо и ние сме длъжни да се адаптираме. Но предпочитаме не да внасяме кадри от чужбина, а да ги създаваме тук – чрез обучение и системно сътрудничество“, сподели г-н Индже.
Това именно е и целта на договорите – повишаване нивото на квалификация на преподаватели, докторанти и студенти. На срещата са обсъдени и различни форми на сътрудничество – как може да се засили обменът на добрия опит в областта на подготовката на инженерно-изследователски и научноизследователски кадри, в областта на инженерно-изследователската и научноизследователската дейност. Предстои и присъждане на стипендии за отличили се студенти от инженерните специалности, както и сключване на трудови договори с действащи студенти.
По предложение на Фикрет Индже ще бъде създадена работна група с участието на декана на Факултета по технически науки проф. д-р Христо Христов и представители на четирите фирми, които да обсъдят необходимостта от актуализиране на учебните планове и учебните програми на инженерните специалности в ОКС „Бакалавър“ и магистърските програми, съответстващо на потребностите на фирмите.
„Имаме идея да се канят също и представители на ръководния и на инженерния състав на предприятията, за да провеждат различни обучения и уъркшопове. Това също е много полезно – да се чуе информацията от източника. А това е най-ценната информация.“, каза още д-р Шукриева.
„Сътрудничеството с бизнеса е много важно за нас, тъй като по-тесните връзки и ефективното партньорство ще доведат до споделяне и обмен на знания, студентите ни ще придобият практически умения и опит, както и нагласи за личностно развитие“, посочи ректорът проф. Колев.
В следващите дни предстои сключване на подобни договори с още две фирми – „Енпай“ и „Камбро“.
UniMedia