Университетът

Сръбски преподаватели обмениха опит с колеги от ШУ

Катедра Растителна защита, ботаника и зоология при Факултета по природни науки на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ бе домакин на входяща мобилност на преподаватели от Аграрния факултет на Университета в Белград, Република Сърбия – проф. д-р Александър Симич и проф. д-р Зоран Пържич.

„Срещите и дискусиите с чуждестранни учени са един от начините за достъп до световното знание, дава възможност за обмен и популяризиране на изследователските резултати, за създаването на нови знания и техния трансфер. Това прави реализирането на международни партньорства, в това число и чрез входящи мобилности, изключително важно“. Това зави за UniMedia проф. д-р Росица Давидова, зам.-ректор на университета. По нейни думи в последните две години във висшето училище се наблюдава увеличаване на входящата преподавателска мобилност, като тя отново е на нивата си преди пандемичната обстановка.

Проф. д-р Александър Симич е от катедра Земеделие и зеленчукопроизводство, с област на научен интерес и на изследвания, свързани с фуражното производство и проучване на растителните видове, подходящи за паша. А проф. д-р Зоран Пържич е представител на катедра Лозарство, с област на научен интерес, свързан с местни винени сортове лози. В рамките на мобилността им като гостуващи изследователи те са работили с българските си колеги по различни теми.

„С професор Симич бе извършена теренна работа, свързана с проучване на растителните видове в природно местообитание 62С0 – Понто-сарматски степи в района на с. Българево, общ. Каварна и изследване на възможностите на това местообитание да се използва като пасище. Бе реализирано и обследване за наличие на плевелен състав на селскостопански площи, засяти с есенници, пролетници и етерично маслени култури в района на Община Шабла“. Това уточни гл. ас. д-р Мария Касчиева от Катедра Растителна защита, ботаника и зоология.

И продължи: „Научноизследователската дейност на професор Пържич в рамките на мобилността бе свързана с проучването на местни сортове бяло и червено грозде (Гергана, Евмолпия, Мавруд) и интернационални сортове лози (Каберне совиньон, Мерло). На терен проф. Пържич се запозна с технологиите им на отглеждане в района на Шумен, винарското им райониране и производство на вино от тези сортове. Бе посетен лозов масив и винарна на Винарска изба Царев брод, където бяха дегустирани вина от уникалните за България и гордост за Шуменски район сортове Гергана и Евмолпия.“

В рамките на своето посещение проф. Симич и проф. Пържич са посетили още НИАР Мадара и Природно-археологически резерват Калиакра,  срещнали са се със специалисти в областта на лозарството и винарството и с екипа на проект „Експериментално възстановителни процеси на приоритетен хабитат 62С0* понто-сарматски степи в района на Калиакра“.

„По време на посещението на колегите бяха обсъдени възможностите за сключване на договор за двустранно сътрудничество между Шуменския университет и Агрономическия факултет на Университета в Белград за обмен на студенти и преподаватели в областта на агрономическите науки, реализиране на съвместна образователна и научноизследователска дейност, съвместно участие в международни прояви и проекти“, каза още проф. д-р Росица Давидова.

UniMedia

Close