Университетът

С Галена Върбева за литературата и вярата в таланта

Галена Върбева е родена в Ямбол, но живее и работи в Шумен. Възпитаник е на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, а нейни стихове са публикувани в издания като „Откровения“, „Стихове“, „Българската книга“, „Буквите“, „Nowhere.com, списание „ Поезия“, „България днес“ и др. През 2009 г. публикува криминалния роман „ Острие на отмъщението“, а през 2012 г. романът й „ Среднощна сянка“ е сред десетте, номинирани за участие в Националния литературен конкурс за криминален роман на издателство „ Бряг“.

Носител е на редица награди и отличия: втора награда в Националния конкурс за есе на тема „Европа за мен“, първа награда в конкурса за есе на името на „ Рада Казалийска“ – Ямбол, трета награда в литературния конкурс за кратък разказ „ Restart“ и първа награда в Националния конкурс за кратък разказ „ Вино от глухарчета“.

В момента съчетава работата си като учител с редакцията на последния си роман:

Unimedia: Пишете в различни направления и жанрове, кое ви вдъхновява?

Галена Върбева: Пиша и съчинявам от малка. Години наред съчинявах приказки за двете си по-малки сестри, преди да заспят. После дойде ред и на децата ми. Колкото и нескромно да звучи, историите ми често въздействаха силно на аудиторията  – къде по-интересни, къде не чак толкова. Образността и изобщо идеите си отдавам както на книгите, които четях, така и на съкровищницата от истории, които баба неуморно ми разказваше. В гимназията пък попаднах и на много сърдечна учителка по литература, която (навярно) видя потенциал в мен и ми подаде ръка в писането.

Какво би могло да ме вдъхнови? Ами общо взето всичко! И щастието, и болката, и хорската глъч, и мълчанието. Една красива песен със смислено послание е напълно достатъчна, за да напиша стихотворение.

UniMedia: А новата книга, която подготвяте?

Галена Върбева: Няма да издавам много, но ще кажа че ще бъде произведение, писано наскоро. Вярвам, че последното творение на един автор (било на сладкаря, било на шивача) винаги е най- хубавото!

Надявам се читателите да съпреживеят историята  чрез реалистичността на описанията, диалозите и силните характери на героите. Иска ми се книгата да обогати и речника им с познавателната сила на текста. Най- вече се надявам романът, който подготвям да намери своята аудитория; да усмихне, да разплаче, да развълнува – това е, според мен, ролята на хубавата, истинската литература! И не на последно място, удоволствието от четенето – този спонтанен и трогателен акт на емоция!

Unimedia: Наскоро ваша статия беше публикувана и в електронното издание на в-к „Будилникъ“? Паралелно с работата си и с писането на романи не оставяте и публицистиката.

Галена Върбева: Създаването и обработването на текст с публицистично съдържание е друг вид писане. Не опира до въображение и творчески заряд, а включва техника и богат речников запас. Най-вече трябва да се учи, редактира, надгражда. Няма как да стане само с единия талант!

По отношение на журналистиката определено  имах горчив опит –  занимавам с нея още от ученическите си години в град Ямбол. По онова време трябваше да уча бързо и в движение, ако исках да отговоря на високите стандарти на медията, в която работих (бел.ред. – в. „Делник“). Трябваше да минат дълги часове труд, писане, редактиране, дори връщане на статии, докато свикна да „конструирам“ съдържание и да „опитомявам думите“.

Днес срещам често мои статии, разкази, стихове, очерци, есета стихотворения и др. текстове в различни печатни и електронни издания, но нищо от това нямаше да е факт, ако бях разчитала само на таланта. Ако иска да успее човек трябва да преглътне егото си, да работи здраво и да се жертва – било от часове сън, било от разходки с приятели, било от представата за свободно време. Защото ако поискаш нещо от цялата си душа, работиш за него и влагаш в него, можеш да очакваш  истинските резултати!

UniMedia: Наскоро бяхте номинирана и за „ Наградите на Шумен в областта на културата“, как ви накара да се чувствате тази номинация?

Галена Върбева: Определено бях поласкана от номинацията и най- вече от подкрепата, която получих от страна на НЧ „ Стилиян Чилингиров“, г-н Учков (моят издател), г-жа Василева (директор на ДГ „ Пчелица“) и разбира се на г-н Лунгов – млад автор от с. Драгоево. Моето семейство също ме подкрепяше. Благодаря им много!

UniMedia: Вие сте възпитаник на Шуменския университет. Как обучението повлия на развитието Ви като писател?

Галена Върбева:  Шуменският университет „ Епископ Константин Преславски“ е наследник на дългогодишна книжовно-литературна традиция. Когато кандидатствах и бях приета да уча в Шумен, за мен и семейството ми беше голяма гордост. Шуменският университет не е формирал литературната ми насоченост. Повечето, които ме познават, знаят че пиша от малка. Но той определено ми е дал тласък, с оглед одухотворяването и  развитието ми като автор и личност.

Има една известна сентенция, която гласи: „ Действието без знание е фатално, но знанието без действие е безполезно“. За да има резултат, трябва да се съгласуват и двете – и  знанието и действието!

На днешните студенти мога да кажа, че човек не трябва да спира да учи и да предизвиква себе си, да се променя и усъвършенства. В ръцете на младите образовани хора е бъдещето. И най- важното: да бъдат отличници и в живота, а не само в своето обучение!

UniMedia

 

 

 

 

Close