Университетът
Проф. Христо Кючуков: Младите да не спират да се развиват
“Да не спират да се учат, да се развиват и да не се отказват, когато не са успели – нека да опитат втори път. Да имат мечти, големи мечти и да ги следват. Рано или късно мечтите се сбъдват.” Това послание отправи акад. Христо Кючуков към студентите на Шуменския университет при представянето на книгата „Наука с човешко лице“, посветена на живота и академичната му дейност. Срещата с читателите, на която присъстваха много студенти, преподаватели, заместник ректорите на университета проф. Чавдар Сотиров и доц. Екатерина Люцканова, бе модерирана от председателя на Общото събрание доц. Юрий Проданов. Акад. Кючуков официално получи почетното отличие на Университета Professor honoris causa и Златен плакет на Шуменския университет. Неговата академична биография бе представена от проф. Георги Колев, ректор на университета.
“Щастлив съм, че именно Катедра Социална работа прави предложението. Нашият университет отдаде значимото за възпитаника ни и човека, който през всичките тези 35 години навсякъде е славил Шуменския университети и се е гордял, че е негов възпитаник. Първите му академични и преподавателски дейности са тръгнали именно от нас”, подчерта в словото си проф. Колев.
Акад. Христо Кючуков е родом от Провадия, а академичният му път започва от Шуменския университет (тогава ВПИ), където завършва „Начална училищна педагогика и руски език“. Международната му академична кариера стартира с обучение по лингвистика в университета в Стокхолм, защита на дисертации по психолингвистика в Амстердамския университет, втора по педагогика и трета дисертация за степента „доктор на педагогическите науки“ (2002) в България. Следват изследвания, специализации и преподавателска дейност по целия свят, а от 2020 година е директор на Ромския изследователски център към Силезийския университет в гр. Катовице, Полша. Той е основател на Центъра. Научните му интереси са свързани с проблемите на билингвизма, с образованието на ромските и турските деца в Европа, с детската реч, с психолингвистиката и социолингвистиката, с езиците в контакт, с ромския Холокост и антициганизма в Европа.
Той отправи конкретни послания и към студентите на неговата Алма-матер: “Важното е младите да четат, но да се опитват да четат класика, защото понякога не всичко е на високо ниво. Ако наистина човек иска да се развие, той трябва да познава класиците. А да се развие един млад човек означава най-малкото да подобри езиковия си изказ, да се научи да пише по-добре, по-нестандартно и разчупено. За мен това е развитието – да умееш да трупаш знания, които по някакъв начин да ги прилагаме и то не в стандартната форма на изразяване.”
И продължи: “Студентите в Западна Европа приемат всичко по-сериозно. Домашното се прави, няма да има преписване и ще положат всички усилия материалите да бъдат прочетени, обсъдени и анализирани. За съжаление в България нещата не стоят точно така.”
“Езици трябва да се учат денонощно, не може да разчиташ, че днес ще учиш два часа, след една седмица ще учиш един час и ще владееш езика. Няма да стане. Необходимо е всеки ден по час – час и половина трупане на лексика, учене на граматика”, категоричен е академик Кючуков.
„Наука с човешко лице“ е написана от известната журналистка и писателка Мария Касимова-Моасе. Книгата отвежда читателите на завладяващо пътешествие през живота на проф. Кючуков, проследявайки скромното начало и личния му опит и импулс, който е оформил неговата отдаденост на образованието. Читателите ще придобият представа за изследванията, академичните занимания и практическия опит, които са го усъвършенствали през годините. В цялата книга са преплетени лични истории на академик Кючуков.
UniMedia
Снимки: Кирил Кирилов