Университетът
Представиха юбилеен сборник с най-значимите трудове на проф. Стоян Витлянов
“Този жест означава много за мен и е най-вече едно признание, тъй като половината от моята трудова дейност премина в университета”, това заяви при представянето на сборника “Производства и занаяти в ранносредновековна България” проф. д-р Стоян Витлянов. Трудът обединява избрани студии на проф. Витлянов с най-голям принос в науката в чест на юбилея му. Тази година той навърши 75 години. “Започнах работа във филиала на БАН в Шумен и след повече от 20 години там бях поканен да водя упражнения на проф. Петър Делев, а след спечелването на конкурса изцяло преминах да работя в университета. И не съжалявам.”, допълни проф. Витлянов.
“Когато днес вървя по коридорите на Шуменския университет изпитвам едно особено чувство – влизаш като в храм. В рамките на филиала на БАН работех в една малка сграда и когато излязох от рамките й, видях, че светът е съвсем друг. И дори сега като пенсионер, идвайки в университета, аз забравям за проблеми, за битовизми. Като че ли по някакъв начин човек се подмладява.”, каза още проф. Витлянов.
На представянето се събраха много преподаватели, студенти и служители. Присъстваха и докторантите на проф. Витлянов – Християн Узунов и Георги Кънчев – които са в редакционната колегия на сборника.
“Статиите засягат периода на 9 – 10 век, казано най-общо. Обаче като тематика обхващат стопанското развитие на Първото българско царство. И по-точно внимание е обърнато на занаятчийските производства. Всъщност тази проблематика оставаше дълго време встрани от научните изследвания, тъй като беше неефектна. Всеки почваше изследвания на златни находки, на ефектни материали. А в основата на всичко, както и днес, лежи икономиката. Така реших да посветя част от моите занимания на стопанските проблеми на Първото българско царство.”, каза още проф. Стоян Витлянов.
От името на ректорското ръководство председателят на Общото събрание на Шуменския университет доц. Юрий Проданов връчи на проф. Витлянов плакет “50 години Шуменски университет”, за чиито авторитет по думите на доц. Проданов проф. Витлянов е допринесъл и допринася изключително много.
“За нас беше едно приятно пътуване и преживяване времето, в което нашият университет утвърждаваше специалността Археология, за което проф. Витлянов има решаващо участие в качеството му на ръководител катедра, по-късно заместник декан и декан на ФХН в периода 2003-2008 година. Науката, която бе и е негово научно поле, за мен лично е една от най-интересните зони в историята, тъй като културата на занаятите, на етнографското начало, изучаването на историята на всекидневието като един изключително интересен ракурс към миналото, прави начинът, по който той работи и нещата, които изследва, много интересни и увлекателни.”, допълни още председателят на Общото събрание.
“Сборникът е подарък от името на Катедрата, на Факултета и на колегите – един преглед на най-значимите негови проучвания като се почне от 80-те и се стигне до последните години. Тази книга е малко нестандартна, тя е в електронен формат, но може и да бъде издаден и хартиен вариант.”, каза в поздравлението си деканът на ФХН доц. д-р Тодор Тодоров.
“За общата ни работа, за общите ни идеи, за това че той още работи”, го поздрави и проф. д-р Веселин Панайотов, директор на Научния център Преславска книжовна школа.
UniMedia