Университетът

Полина Трифонова: Курсът по китайски обогатява не само с езика

Полина Трифонова е възпитаничка на Шуменския университет в специалност Приложна лингвистика с английски и немски език. Това, което я връща след години в родната Алма матер, е възможността да изучава китайски език. Всяка учебна година в Шуменския университет се провежда курс по китайски език и култура с доброволец от Институт Конфуций.

„През 2010 година, когато още следвах, в университета имаше доброволка от Япония – Като Сан. Тогава една година учих японски и ми беше много приятно и интересно – различен език, различна култура. И бях сигурна, че с китайския също ще е толкова вълнуващо и интересно. ”

Много неща са я мотивирали да се включи в курса – фактът, че  китайският става все по-популярен, интересът й към трудния език и уникалната култура. Има и още една причина, която звучи направо комично. „Сънувах, че трябва да уча китайски. При това преди да разбера, че има такава възможност в Шуменския университет. И изведнъж курсът сам ме намери”, казва през смях Полина. Тя попада на публикация, че тази учебна година ще се проведе курс в ШУ, а учител ще бъде Сияна Симеонова, която не просто владее източния език, а има специализация в един от най-престижните университети в Китай – Фудан.

„Срещаме се онлайн всяка сряда и петък. Научихме страшно много по време на курса, много е обогатяващо. Учим не само езика, а и неща за Китай – за историята, политиката, храната, населението. Сияна ни разказва и за нейните преживявания, а информацията от първа ръка е съвсем друга.”

Като лингвист Полина се вълнува най-вече от частта с езика, изписването на йероглифите, произношението.” Имахме задача да направим презентация за Китай. Аз представих темата за традиционните им празници, всички много се постараха”.

Това е за приятната част на курса. А изпитът? „Изпитът се проведе онлайн заради мерките. Аз се записах буквално в последния момент. Трябваше да се инсталира специална програма на компютъра”, уточнява тя. И допълва, че част от организаторите се свързват с участниците, за да огледат стаята, поставя се и още една камера, която е зад гърба на изпитвания. В деня на изпита квесторите се свързват с участниците и обясняват правилата на китайски. „И тогава си казах: Боже, нищо не разбрах! Бях до тук!”. Но последваха и уточнения на български, от които разбрах колко са стриктни по време на изпита, за да се предотврати преписвания. Иначе самият изпит се състои от 40 въпроса, от които 20 за слушане и 20 за четене и писане. Аз се чувствах подготвена, въпреки че в началото се бях пренавила да се представя добре.”

Въпреки вълненията Полина се представя добре, успява да вземе изпита и получава официален документ за първо ниво.

„Задължително догодина се включвам в курса в Шуменския университет за следващото ниво. Китайският няма научаване!”, казва още Полина.

Курсът по китайски език и култура се провежда със съдействието на Институт “Конфуций” – Велико Търново за седма поредна година в Шуменския университет.

Автор: Виктория Иванова

 

Close