Университетът
Обучение за прецизно земеделие с агро дрон се проведе в университета

В Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” бе проведено обучение с демонстрация на тема: „Прецизно земеделие с агро дрон” пред студенти от специалност „Растителна защита”, ОКС „Бакалавър“ и ОКС „Магистър“. Обучението бе проведено от Даниел Стефанов и Васил Симеонов от водеща фирма в областта. Присъстваха и преподаватели от Катедра „Растителна защита, ботаника и зоология” на Факултета по природни науки и преподавателят по дисциплината „Механизация на земеделието“ от Факултета по технически науки. Събитието се проведе в зала 118 на Ректората на Шуменски университет.
В началото бе представено състоянието на авиационната техника и бързо увеличаващия се брой на дроновете, използвани в земеделието у нас. Макар и да звучи невероятно през 2024 г. България става първата страна в Европейския съюз, която урежда в законодателството си употребата на безпилотни летателни системи в селското стопанство. Виртуално бяха демонстрирани моделите дронове, с които фирмата работи.
Разгледани бяха основните приложения на дроновете в земеделието: пръскане с пестициди, торене с течни или гранулирани торове, сеитба на основна култура или на покривни култури. Любопитна подробност бе, че дроновете на фирмата се използват за работа и през нощта.
Обърнато бе внимание на по-малко известни приложения на дроновете в земеделието: засенчване на оранжерии с боя, която през есента с първите слани пада сама; пръскане с антитранспиранти, които да намалят изпарението на вода от растенията в периодите на продължително засушаване. Представена бе и възможността за приложение на дроновете в опазването на околната среда и в горското стопанство: сеене на тревни смески при рекултивация на трудно достъпни терени; възстановяване на гори след пожари или на недостъпни за техника и хора терени чрез сеитба на семена.
Посочени бяха предимствата и недостатъците на дроновете. Обърнато бе специално внимание и на рисковете по време на работа. Дискусия предизвика наличието на стълбове и проводници на далекопроводи в обработваемите площи и техниките за работа в близост до тях.
След теоретичната част обучението продължи на открито. Представителите на фирмата демонстрираха подготовката на машината, зареждането с работен разтвор (в нашия случай с вода поради липсата на необходимост от използване на продукт за растителна защита), управлението по време на работа, генераторите за заряд на батериите и автомобила за транспортиране на хора и техника до обекта за работа.
Присъстващите бяха убедени не само във високото технологично равнище на оборудването, но и в професионализма на лекторите, а участниците в обучението си обещаха бъдеща съвместна работа.
11.03.2025
Унимедия