Университетът

НИМ представя нови археологически открития от 2024 година

Сред тях са и находки на шуменски учени

Националният исторически музей отвори врати за новата си изложба „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2024“. Тържественото откриване се състоя в присъствието на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, министъра на туризма Мирослав Боршош и заместник-министъра на културата Амелия Гешева. Сред присъстващите бяха и представители на държавни институции, учени и журналисти, които имаха възможността да се запознаят с новооткритите артефакти и да чуят истории, които хвърлят светлина върху ключови моменти от българската и европейската история.

доц. Константин Константинов, Шуменски университет “Епископ Константин Преславски” и Ивайло Кънев, НИМ – София

Един от най-големите акценти на изложбата са находките от средновековното селище Велино, открити от учени от Шуменския университет. Артефактите предлагат нови перспективи в изследването на каменните структури и гробове от IX-X век, които осветляват важни етапи от средновековната българска държава и утвърждаването на християнството. Археологическите разкопки бяха реализирани под ръководството доц. д-р Константин Константинов. “През изминалия археологически сезон беше проучена сграда в западния сектор на обекта. Тя е със заоблени ъгли, което е сравнително рядко в архитектурата на средновековна България. Сред изложените в НИМ материали впечатление правят каменен блок с графит с изображение на тур, нагръдни кръсчета от медна сплав и олово, керамични съдове и др.”, заяви за UniMedia доц. Константинов.

В експозицията са включени артефакти от селища и надгробни могили, антични и средновековни крепости, а изследванията обхващат широка географска площ — от поречията на реките Струма и Места, през Родопите и Сакар, до Черноморското крайбрежие и Добруджа. В изложбата могат да бъдат видени материали от подводните разкопки в акваторията на Созополския залив до крепостта Хрисосотира и нос Галата до гр. Варна, от крепостта Балък Дере, от многослойния обект „Св. Архангел“ при с. Дъбница и др.

Всяко едно откритие не само разширява знанията ни за миналото, но и ни приближава до разбирането на нашето културно наследство, подчертават от НИМ. Със съдействието на Министерството на културата, местни общини и частни спонсори, както и с помощта на партньорски институти като Центъра за подводна археология, тези разкопки предоставиха ценни находки от различни исторически епохи – от Праисторията, през Античността, до Средновековието.

UniMedia

снимка 1: НИМ – София, снимка 2: личен архив – доц. Константин Константинов

 

Close