Университетът
Начални срещи по проект Macro Clean се проведоха в Синоп, Турция
Реализацията на проекта Macro Clean, който ще се осъществи под ръководството на Университета в гр. Синоп, Турция (SNU) в сътрудничество със Съюза на общините Marmara (MMU) в гр. Истанбул, Батумския държавен университет (BSU) в Грузия и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ (ShU), е важна стъпка в усилията за почистване на околната среда в Черноморския басейн. Проектът, който ще бъде подкрепен от Програмата за Черноморски басейн Interreg NEXT за 30 месеца, се фокусира върху изследвания, методологии за почистване и икономически оценки за борба с цъфтежа на макроводорасли. Първата среща се проведе в Синоп на 4-6 ноември 2024 г., в която участваха координаторът проф. д-р Милена Стоянова и комуникационният мениджър преп. Павлина Маринова за Шуменския университет по проекта.
Срещата започна с встъпителната реч на главния координатор на Macro Clean проф. д-р Левент Бат, в която той обсъди общите цели и задачи на проекта, продължи с презентациите на доц. д-р Мераб Диасамидзе от Батумския държавен университет „Шота Руставели“, проф. д-р Милена Стоянова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и д-р Ахмет Чихат Кахраман от Съюза на общините Мармара.
Проф. Бат заяви, че проектът Macro Clean, който се фокусира върху предотвратяването и намаляването на въздействието на човешките дейности върху еутрофикацията и цъфтежа на макроводораслите в Черноморския басейн, също има за цел провеждането на изследвания и прилагането на пилотни приложения за икономическо използване на макроводораслите. Той също така заяви, че те оценяват този проект като възможност за разработване на цялостна изследователска методология за изследване на макроводорасли и за укрепване на лабораторните инфраструктури. Той също има за цел да повиши осведомеността за околната среда.
На срещата доц. д-р Диасамидзе и проф. д-р Стоянова заявиха, че бързо ще създат екипи по проекта в своите университети и са инициирали процеса на осигуряване на необходимото техническо оборудване за изследователската инфраструктура.
Говорейки от името на Съюза на общините Мармара, единственият неуниверситетски партньор на проекта, д-р Ахмет Чихат Кахраман подчерта стойността на изследването на макроводораслите, които са важни от гледна точка на управлението на околната среда и значителна част от региона Мармара в Черноморския басейн е включен в такъв задълбочен проект. Той обобщи и извършената работа по Доклада за методологиите и технологиите, който MMU ще изготви в рамките на проекта.
След докладите на партньорите за тяхната работа, откриващата среща продължи с представяне на комуникационните приоритети и обхвата на видимостта на програмата от комуникационния мениджър на проекта на SNU д-р Елиф Аръкъ. На срещата беше избран и изпълнителен съвет на Macro Clean Project. Тя завърши с пресконференция, проведена от главния координатор на проекта проф. д-р Левент Бат.
Няколко дни по-късно (в периода 7-8 ноември 2024 г.) Шуменският университет, чрез своите представители, Иван Теленчев, Николай Колев и Кирил Вълканов (външни експерти), участва в срещата по проект изграждане на капацитет в Синоп, Турция, за да се срещне с партньори лице в лице и да уточнят методите за превръщане на два вида макроводорасли в тор по проекта.
Първият ден от срещата започна с встъпителната реч на главния координатор на Macro Clean проф. д-р Левент Бат. Той представи проекта като очерта неговите цели и очаквани резултати. Изследователските екипи представиха своя опит и дейности, като подчертаха значението на международното сътрудничество за постигане на устойчиви решения за управление на цъфтежа на макроводорасли. По време на тази част от събитието характеристиките на основните видове макроводорасли, които ще бъдат изследвани по проекта, като Ulva spp. и Cystoseira sp., бяха обсъдени. Бяха разгледани методите за вземане на проби, заедно с техниките за определяне на елементния състав на морската вода и седиментите, свързани с тези видове. След това всички участници обсъдиха подхода към събирането на водорасли и какви са най-добрите стъпки за организиране на работата. Бяха предоставени допълнителни разяснения относно цялостния изследователски процес и методологиите, които ще бъдат използвани в проекта.
Вторият ден от програмата се фокусира върху биопластмасите, които могат да бъдат произведени от макроводорасли. Участниците обсъдиха лабораторни тестове и бъдещи експерименти за оценка на ефективността на тези материали. Въпреки че този ден и част от срещата бяха посветени на производството на биопластмаси и нашата група не е част от това изследване, българските експерти бяха сърдечно поканени да участват в презентацията и по-нататъшната дискусия по въпросите на развитието на биопластмасите.
Събитието беше успешно и отбеляза значителен напредък в развитието на проекта, като същевременно засили сътрудничеството между различните участващи партньори и заинтересовани страни.
UniMedia