Университетът
Кръгла маса за Отец Паисий обедини студенти, ученици, преподаватели и общественици

Студенти от Шуменския университет участваха в Кръгла маса на тема „Животът и делото на Св. Паисий Хилендарски“. Форумът, посветен на 300-годишнината от рождението на автора на „История славянобългарска“, е организиран от Община Каспичан, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, Регионален исторически музей – Разград и НЧ „Пробуда – 1928“ – Каспичан. Това съобщи за UniMedia доц. Стефан Минков, зам.-декан на Факултета по хуманитарни науки на Шуменския университет. Модератор на кръглата маса бе проф. д-р Росица Ангелова, преподавател в ШУ.
“Студенти от четвърти курс в специалност История и география представиха изключително интересни презентации по различни проблеми, свързани с живота и делото на Паисий – “Посланието на История Славянобългарска”, “Преписи и приписи на История славянобългарска”, “Предвестници и съдбовници. Софроний Врачански”, “Места на памет – паментиците на Паисий в България”, уточни доц. Минков.
Атрактивният форум успява да обхване разнообразни и актуални въпроси, свързани с Отец Паисий. А доц. Минков представя доклад за ролята на Паисий в българската и европейската история.
“Станахме свидетели на рецитал и песни от ученици от Обединено училище “Св. Паисий Хилендарски” гр. Плиска, както и на прожекция на филм на ученици за родното място на Паисий Хилендарски. Имаше и много въпроси, свързани със Софроний Врачански и неговия род”, каза още доц. Стефан Минков.
Всички присъстващи на събитието са получили като подарък ученическо издание на “История славянобългарска”, осигурено от Община Каспичан.
Тази година честваме не само 300 години от рождението на св. Паисий Хилендарски, но и 260 години от написването на История славянобългарска и 60 години от канонизирането му за светец.
Отец Паисий е основоположникът на българското Възраждане. Роден е през 1722 г. в Банско, а през 1745 г. става монах в Хилендарския манастир, където игумен е неговият брат Лаврентий. През 1762 г. написва “История славянобългарска”. Той е канонизиран за светец от Българската православна църква.
През цялата 2022 година 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски се отбелязва с множество разнообразни национални и международни прояви.
UniMedia
Снима: Facebook – Каспичан – официална страница