Университетът
Катедрата по турски език и литература празнува юбилей

Катедрата по турски език и литература към Факултета по хуманитарни науки отбелязва 30-годишнината от създаването на специалността Турска филология в Шуменския университет. На тържествена среща в Педагогическия факултет се събраха преподаватели, студенти, възпитаници и приятели на Катедрата. Поздравления поднесоха Ректорът на Шуменския университет проф. д.и.н. Георги Колев и деканът на ФХН доц. Тодор Тодоров.
Тържеството за юбилея започна с приветствено слово на ръководителя на Катедрата проф. проф. д-р Мийрям Салим-Ахмед. “Всяка годишнина е повод за празник. 30 години е възраст изключително творческа, свързана с позитивите на настоящето и е устремена към бъдещето. Тази възраст навява сериозни размисли в посоката на основаване, развитие и резултати. Изминалите години са време на изпитания и успехи, радости и трудности. Днес Катедрата по турски език и литература е с основателно самочувствие и успехи, с ясна визия за бъдещето… Днес, ние преподавателите от Катедрата по турски език и литература, наред с научната си дейност се гордеем с постиженията на нашите студенти и докторанти, които са част от научноизследователския и културен живот на Катедрата. Следим всяка студентска активност, подкрепяме всяка тяхна инициатива. Днес ние отдаваме отдаваме своята институционална и човешка почити и уважение към основателите на специалността – нашите дългогодишни преподаватели. Обръщайки се към нашите студенти, бих искала от името на Катедрата по турски език и литература да им пожелая да бъдат упорити, достойни преподаватели на своите преподаватели и да намерят реализацията, която ще им носи удовлетворение. Честит празник!”
“За близо 30 години съществуване Катедрата по турски език и литература успя да докаже своята образователна и научна идентичност в академичния живот в България и извън нейните предели. През годините Катедрата се развива непрекъснато и не спира да утвърждава своя авторитет и престиж в националното образователно пространство и по-конкретно в българската тюркология и туркология.” Това заяви в своя презентация за развитието на Катедрата доц. Менент Шукриева.
По нейни думи специалностите „Турска филология” и „Руски език и турски език“ в тогавашния Висш педагогически институт са разкрити през учебната 1992-1993 г. в отговор на появилата се потребност от специалисти-филолози. През учебната 1992-1993 година броят на записалите се студенти в редовна форма на обучение в специалност „Турска филология“ е 53, в задочна форма е 69. Броят на записалите се в специалност Руски език и турски език, редовна форма на обучение е 26.
Специалностите „Турска филология” и „Руски език и турски език“ се разкриват по инициатива на Мехмед Бейтула, турколог и народен представител в Седмото велико народно събрание. Усилията му се увенчават с успех и през 1992 г. към Катедра „Руски език“ се открива сектор „Турски език“. “Изключително щастлив съм да видя как младите колеги се развиват в академичен план и продължават поставеното от нас”, заяви пред UniMedia Бейтула.
В началото обучението по специалните дисциплини се осигурява от изявени и утвърдени преподаватели от Центъра за източни езици и култури при Софийския университет, както и от специалисти от Българската академия на науките (БАН) и Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий” (НБКМ) – проф. Емил Боев, проф. Ибрахим Татарлъ, проф. Елена Грозданова, доц. Стефан Андреев, доц. Мария Калицин, доц. Катерина Венедикова, доц. Йорданка Бибина и др.
“За периода от създаването си до момента в Катедрата се провежда научноизследователска дейност в различни парадигми на съвременната туркологична лингвистика – системно-структурна, сравнително-историческа, съпоставителна и т.н. Съществен е делът на изследванията в областта на османския език, турската литература, фолклора и етнологията, транслатологията и др.”, уточни доц. Шукриева. И допълни: “Към Катедрата функционира уникалният по своята същност и предназначение Център за туркологични изследвания и интеркултурни комуникации. Центърът разполага със специализирана библиотека, която съдържа над 2700 тома научна, художествена, учебна, справочна и др. литература, а също така и с необходимата информационна и техническа база.”
“Академичният състав на Катедрата осъществява многостранна научноизследователска дейност, работи съвместно с регионални, национални и чуждестранни институции. Научните търсения на преподавателите са разнообразни и многопластови, а резултатите са представени на десетки национални и международни форуми. Преподавателите от Катедрата следват най-добрите традиции в класическите изследвания и в същото време прилагат съвременни методи както в рамките на традиционните, така и при новите научни аспекти, които придават нов модерен облик на тюркологията и туркологията в страната и в чужбина.”, заключи доц. Менент Шукриева.
Съвсем скоро се очаква да излезе от печат юбилейна книга с автори доц. Менент Шукриева и ст. преп. Бюлент Кърджалъ. Това е първата по рода си книга, посветена на Катедрата и съдържа множество информация за историята на специалностите, преподавателите, завършилите студенти, научноизследователската дейност, културно-творческата дейност на Катедрата.
На тържеството по случай 30 годишнината бяха връчени и грамоти и награди на отличили се студенти и докторанти, както и на победителите от първия Студентски конкурс по бизнес превод:
UniMedia