Университетът
Катедра Биология чества юбилей

На нашите учители,
които ни научиха и ни учат да бъдем винаги ученици,
ПОСВЕЩАВАМЕ…
С тези думи започна честването на юбилея на Катедра Биология при Факултета по природни науки на Шуменския университет. 50-годишнината е важен крайъгълен камък в историята на институцията и отбелязва половин век на високи постижения в биологичните изследвания, образованието и откритията. От основаването си през 1973 година Катедрата се превръща в един от най-уважаваните и известни центрове за биологични изследвания и образование в страната.
“Човек, ако работи много и ако знае за какво работи, резултатите идват”, цитира ректорът на Шуменския университет проф. Георги Колев изказване на почетния професор на Шуменския университет доц. д-р Иванка Атанасова, за да я поздрави по случай 80-годишния й юбилей. “През всичките тези години тя е работила в Катедрата и продължава и днес”, подчерта проф. Колев.
На честването присъстваха още проф. Игнат Минков, проф. д-р Мариела Оджакова-Байтошева, председател на Постоянната комисия по природни науки, математика и информатика в Националната агенция за оценяване и акредитация, доц. Мариан Тюдор от Университета „Овидиус“-Букурещ, Румъния, зам.-ректорът проф. д-р Чавдар Сотиров, зам.-ректорът проф. д-р Росица Давидова-Маджарова, зам.-ректорът доц. д-р Екатерина Люцканова, декани и преподаватели в университета, сегашни и бивши възпитаници на Катедрата.
На добър час и на Многая лета, пожела ректорът на университета и подчерта сериозната роля, която има Катедрата в развитието на университета, а деканът на Факултета по природни науки проф. Цветеслава Игнатова-Иванова представи историята на Катедра Биология. От 1973 година, когато проф. Ленко Калчев основава обучението по биология в тогавашния ВПИ “Епископ Константин Преславски” с обучение на учители по биология и химия, през 1999 година, когато проф. д.б.н. Делчо Каменов разширява обучението по биология с първата успешна акредитация на специалност Екология и опазване на околната среда до днес, когато Катедрата обучава студенти в четири бакалавърски и шест магистърски програми, а Центърът по природни науки на Шуменското плато привлича публика от цяла България. Много учени са оставили следа в изграждането на Катедрата – като доц. д-р Тодорка Живкова, ръководител на Катедра Структурна биология, която разширява обучението с първата успешна акредитация на специалност Растителна защита, академик д.б.н. Васил Големански, доктор хонорис кауза на Шуменския университет, преподавател по зоология на безгръбначните животни, проф. д.б.н. Игнат Минков, преподавател по биохимия, проф. д.б.н. Стоян Влахов, преподавател по микробиология, гл. ас. Петър Петров, преподавател по физиология на животните и човека, доц. Кирил Ралчев, преподавател по молекулярна биология и редица още учени, участвали в половин вековното изграждане на Катедрата по биология.
Ръководителят на Катедрата доц. д-р Жени Стоянова прие поздравленията по случай юбилея, част от които са от декана на Педагогическия факултет доц. Росица Михайлова, от директора на ДИКПО – Варна проф. д-р Виолета Иванова Кюркчийска, от името на преподавателите в Катедра Химия поздравления бяха изказани от доктор хонорис кауза на Шуменския университет проф. д.х.н. Христомир Христов.
След официалната част бе представен и специален поздрав към всички по случай празника – представлението „Животни-актьори“ на доц. д-р Стоян Лазаров от Природонаучния музей в София. Присъстващите се запознаха с паяци, змии и варан, които са участвали в редица продукции – както български, така и чужди. Най-интересната част бе вълкът Черок.
Черок не е див вълк, той е т.нар. “чешки вълк” и освен, че се отглежда в домашни условия и е безкрайно любвеобвилен и любопитен, зад гърба си има над 80 роли.
През петдесетте години на съществуването на Катедрата учените в нея правят безброй новаторски открития в области, вариращи от екология до генетика и молекулярна биология и паралелно с това създават кадри и изграждат поколения учители по биология. Членовете на Катедрата са публикували статии в редица престижни научни списания и много от учените са били признати с награди и отличия за приноса в техните области. В половин вековната история зад гърба си Катедрата може са се похвали с възпитаници, които са изградили успешна кариера в академичните среди, образованието, индустрията, неправителствения сектор и извън тях.
Във фоайето на втория етаж е разположена изложба на преподаватели от Факутета по природни науки, а в събота по случай Деня на Земята ще се проведе традиционната студентска конференция „Екология и околна среда“.
UniMedia