Университетът

Златни медали за баскетболистите на ШУ

Триумфират отново без загубен мач

12-ият Национален университетски шампионат по Баскетбол 3х3, организиран от Асоциация за университетски спорт, се проведе в спортна зала „Младост” от 28 до 30 март. За трета поредна година мъжкият отбор на Шуменски университет завърши състезанието без загубен мач и спечели Купа и златни медали! Отборът в състав: Росен Иванов, Николай Николов, Пламен Русков и Берг Мехмед,  спечели първото място след 15:10 срещу тима на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Трети е отборът на Югозападния университет “Неофит Рилски”. Капитанът на шуменския студентски отбор Росен Иванов получи индивидуална награда „Мистър турнир”.

В състезанието на смесени отбори (2 момчета и 2 момичета) дойде и вторият медал за университета. Той е бронзов и бе спечелен от отбор в състав: Пламен Русков, Никола Любенов, Симона Симонова, Каломира Пенчева. Шампион в тази категория стана Софийският университет “Св. Климент Охридски”, втори са състезателите на Великотърновският университет “Св. св. Кирил и Методий”.

32 студентски отбора участваха в тридневната надпревара  – 14 бяха тимовете при мъжете, 11 – при дамите. Имаше и 7 смесени отбора, категория, въведена за първи път на миналогодишното издание на първенството.

При дамите шампион е отборът на Национална спортна академия, победил на финала УНСС с 9:7. Бронзови медалисти са момичетата на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”.

Със спечелване на първото място момчетата на Шуменския университет получиха право да представят България на международни състезания и участия в Държавното първенство в този атрактивен спорт.

Ръководителите на отборите – старши преподавател д-р Янко Янков и проф. д-р Теодора Симеонова – очакват и добро класиране на Европейските университетски игри 2024 в Дебрецен.

12-ият Национален университетски шампионат по Баскетбол 3х3 е посветен на 40 години Педагогически факултет на ШУ.