България
Есента в Североизтока
След като ни запозна с красотата на Камчийската планина, студентът Андрей Андреев предлага да се насладим и на есента в Североизтока в рубриката “Заедно към неизвестните красоти на България”:
Омол
Градският парк в Кубрат е създаден през 60-те години на миналия век. Той е кръстен на шведския град Омол, който е побратимен с Кубрат.
Паркът заема площ от 21 декара в централната част на града. Той е дом на над 50 растителни вида, от които 33 са дървета и храсти. Далеч по-скромен е броят на животните, който се ограничава до няколко вида птици и обикновени катерици.
Св. Георги
Най-доброто време за разходка из Лудогорието несъмнено е есента. А една от задължителните дестинации е малкият парк „Св. Георги Победоносец“ в централната част на град Исперих. Макар той да не може да се похвали с внушителни размери и с изкуствено езеро като своя съименник в Добрич – комбинацията от растителни видове и цветове в него го прави доста приятно място за разходка.
Завет
Точно на 16 км. източно от гр. Кубрат и на 16 км. западно от гр. Исперих е разположен малкият гр. Завѐт. Населеното място е обявено за град сравнително късно – през 1974 г., но може да се похвали с добре планирана инфраструктура.
Централната част на градчето е добре залесена като повечето дървета са широколистни. Така през октомври и ноември Завет е сред най-шарените градове в страната на км2.
Също в централната част на града си издига и църквата „Св. Петка“, която има значителни размери и внушителна архитектура с оглед на това, че се намира в малка по население община с под 1300 православни християни.
Лудогорските каньони
Лудогорието не може да се похвали с голям брой население. Неговата сила е природата. Показателен знак за това е, че област Разград (която е сърцето на Лудогорието) е сред най-залесените области на България въпреки скромната си по размери територия.
Освен горите в областта могат да бъдат видени и някои каньони, за които обаче няма почти никаква информация. Истината е, че няма значение какво е тяхното минало. Важното е, че външният им вид ще продължи да буди страхопочитание пред природата и занапред.
Нови пазар и платото Стана
Нови пазар е втория по население град в област Шумен. Историята на съвременния град започва през първата половина на XVI век (стотина години след като средновековният град е бил унищожен от кръстоносците на Владислав III Ягело). Така в продължение на векове до ден днешен Нови пазар е малък, но значим регионален център. Не би било пресилено ако се каже, че днешният град е запазил по-голямата част от местната история, а платото Стана, върху което някога е бил разположен средновековния град – по-голямата част от местните флора и фауна.
Белославските камъни
Южно от град Белослав се намират десетки побити камъни, които тънат в забрава за разлика от „Побити камъни“, които са разположени край село Слънчево, южно от път I-2 (Русе – Варна).
„Белославските камъни/скали“ както са известни природните образувания се простират на обширна територия, по-голямата част от които са разположени в непосредствена близост до пътя Белослав-Аврен. Малко от тях се намират на възвишение, до което си стига само през гробищния парк на градчето. От въпросното възвишение се виждат както Девненското езеро, така и населените места в близост до него. Около скалните образувания пък се срещат и малки кактуси. Как са „колонизирали“ този част на България е трудно да се каже. Но е факт, че подобни „колонии“ има може би единствено в Кресненското дефиле и на Змийския остров край Созопол.
Провадия
За област Варна Провадия е това, което е Нови пазар за област Шумен – важно средище през последните векове, бивш околийски център, разположен на кръстопът и град, разположен в подножието на плато.
Широколистната растителност, съчетана с Провадийското плато, обгръщащо града от двете страни, придава на Провадия особен чар през есента, когато румънските туристи, пътуващи за южното Черноморие вече ги няма и трафикът през града е сравнително спокоен.
Андрей Андреев, Магистърска програма „История, Културно-историческо наследство и туризъм“