Университетът
Бъдещето на регионалните медии дискутираха в Шуменския университет

Какви са проблемите пред регионалната журналистика? Има ли национална и регионална журналистика или просто професионална, съобщаваща безпристрастно за случващото се както в столицата, така и в страната? Как се отразява намаляването на населението за намирането на качествени кадри в бранша? Какво е бъдещето журналистика извън столицата? И как липсата на адекватно финансиране и законодателство се отразява на качеството на медийния продукт?
Това бяха основните теми на Кръглата маса „Регионалната журналистика – състояние, проблеми, възможности“, която Шуменският университет организира съвместно с Регионален академичен център и БНР-Радио Шумен в рамките на честванията на 50-годишнината на медиата.
Срещата предизвика изключителен интерес в журналистическите и академичните среди, като участие в нея взеха директорите в системата на БНР в Шумен, Варна, Видин, Пловдив и Бургас, програмният директор на БНР Даниела Късовска, директорът на програма „Христо Ботев“ на БНР Митко Новков, Димитър Димитров – член на Управителния съвет на БНР, дългогодишният директор на Радио Шумен и бивш директор на програма „Хоризонт“ на БНР Ивайло Савов, зам.-директорът на „Вътрешна информация“ и ръководител на отдел „Кореспонденти в България“ на БТА Румяна Зашева, проф. д-р Веселина Вълканова, декан на ФЖМК на Софийския университет, доц. д-р Стела Ангова, ръководител на катедра „Медии и обществени комуникации” – УНСС, журналисти и студенти.
“Имам удоволствието да ви поздравя от името на нашия ректор проф. Георги Колев, който пожелава успешна работа в нашата среща. Има една времева успоредност в създаването на Шуменския университет и Радио Шумен. Тази едновременност в случването на двете институции свидетелстват за една регионална политика, която преминава през образование и култура.”, заяви при откриването на Кръглата маса доц. д-р Юрий Проданов.
“Фактът, че територията на държавната е като пъзел, сглобен от териториите на регионите. От гледна точка на подобна логика темата Регионална журналистика е изключително важна”, каза още доц. Проданов.
Критична рефлексия на местната власт – така определи регионалната журналистика проф. д-р Веселина Вълканова, декан на ФЖМК на Софийския университет. “Темата за развитието на регионалните медии е актуална и важна не само в България, но и по целия свят, поради тяхното значение за интегрирането на местните общности в общия процес на демократизиране на обществата”, подчерта тя и допълни, че финансирането е един от основните проблеми днес, като подчерта, че трябва да се търси нова форма за финансирането на медиите, за да се избегне срастването на журналистиката с ПР-а.
По думи на Ивайло Савов, бивш директор на Радио Шумен и програма „Хоризонт“ на БНР заплащането в БНР не е привлекателно за младите и те напускат след едва няколко месеца.
Радио Видин е едно от младите радиа в системата на БНР. Огнян Първулов, директор на Радио Видин, говори за проблемите, пред които е изправена медиата, които се свеждат не само до финансирането, а до намирането на качествени кадри.
Именно с политиката по привличането на нови кадри запозна публиката Румяна Зашева, зам.-директорът на „Вътрешна информация“ и ръководител на отдел „Кореспонденти в България“ на БТА. В Агенцията са изградили стратегия и подпомагат младите в образованието им, като след завършването си те ще работят в БТА. Тази практика е добре позната в чужбина.
По думи на Красимир Кънчев от „Телевизия Шумен“ предизвикателствата пред регионалните медии се коренят в най-вече в обезкървяването на вътрешността на страната. По негови думи ако тенденциите не се променят, съвсем скоро ще се стигне до оптимизация в обществения медиен сектор, а бъдещето на местните новини – в кореспондентските мрежи.
Насред професионалната дискусия се чу и един много важен глас – този на бъдещите поколения журналисти:
Здравейте, аз съм Христина Стоянова и съм едва втори курс в специалност Българистика и медии.
Не е присъщо за мен да се изявявам и да съм пред микрофон, но съм провокирана от разговора, дискусията ви. Определено съм благодарна за това събрание! Вярвам, че то ще има смисъл, ако не само изтъкваме факти и се опитваме да гледаме позитивно за напред с негативен поглед, а и имаме предложения за възможни решения. Но чух и едно от изказванията, което ми прозвуча като зов за помощ. Тогава осъзнах, че както ние се нуждаем от вас, като опит и професионализъм, то и вие също толкова се нуждаете от нас, като новаторство.
Мога смело да твърдя, че в Шуменския университет има много амбицирани и трудолюбиви бъдещи журналисти! Можем всъщност заедно да превърнем Журналистиката във вид социална мрежа, свързваща, обединяваща бъдещите поколения около идеята да са информирани и да информират останалите по качествен начин.
Може би както по времето на Паисий, така и сега народът, сред всичката тази информация, е дезориентиран и дезинформиран. Наистина е възможно светлината на журналистката да е загубила своя блясък. Може би тази свещ, този нейн период вече догаря, мъжди, о бъдете сигурни, че идва ново поколение, нова свещ, и тя ще гори отново с пълният си капацитет!
Дългогодишният директор на Радио Шумен и бивш директор на програма „Хоризонт“ на БНР Ивайло Савов
Наталия Чешмеджиева, директор на Радио Варна и Христо Новков, Директор на Програма „Христо Ботев” на БНР
Дискусията на журналисти и академици продължи над два часа.
UniMedia