Университетът
Гръцки византолог с публична лекция в университета

Гръцкият византолог д-р Николаос Мердзимекис посети днес Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, за да изнесе публична лекция на тема “Атонските монаси в българските земи през XVII – XIX в.: отношения и взаимновлияния”.
Д-р Николаос Мердзимекис е възпитаник на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, а в момента преподава в Солунския университет „Аристотел“ и е експерт в Министерството на културата и спорта на Република Гърция в отдел „Ефория за античното наследство на Халкидическия полуостров и Света Гора“.
По образование археолог, специализирал в областта на Византологията, д-р Мердзимекис изследва ролята на монасите таксидиоти и светогорските монаси, които са изиграли за духовното развитие на православните българи през 17, 18 и 19 век. Въпреки че темата не е добре известна на широката аудитория, от работата на д-р Мердзимекис стана ясна цивилизационната и социализиращата роля, която светогорските монаси са изиграли в живота на православните християни. Обикаляйки българските земи, за да събират помощи за манастирите в Света гора, дейността им далеч не може да се определи само като икономическа, подчерта д-р Мердзимекис. Монасите успяват да изградят мрежа от метоси на манастирите от Света гора по българските земи, които да окажат сериозно влияние върху духовния и религиозния живот на населението.
Д-р Николаос Мердзимекис е в Шуменския университет е по покана на Катедрата по журналистика и масови комуникации.
Автор: UniMedia