Университетът

Проф. Юмер Сонер Хункан: Общата култура и история надскачат негативите на глобализацията

Изложба с 24 творби на студенти и преподаватели от Факултета за изящни изкуства в Тракийския университет в Одрин бе открита в събота в галерия “Университетска” в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”.

За общите проекти между двата университета, взаимното сътрудничество и как се прави и промотира творчество, родено извън световните центрове на изкуството и културата – проф. Юмер Сонер Хункан, декан на Факултета за изящни изкуства в Тракийския университет, град Одрин, Турция, пред UniMedia:

UniMedia: Първият договор за сътрудничество между Тракийския университет в Одрин и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” е подписан през 1998 година, а преди месец ректорите на двата университета подписаха нов петгодишен договор за сътрудничество. На какво се дължи доброто взаимодействие?

Проф. Юмер Сонер Хункан: С Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“  имаме взаимоотношения и проекти от повече от 20 години. И Шуменският и Тракийският са балкански университети. Намирайки се на Балканския полуостров, те имат обща история и споделят обща култура в исторически аспект. Желанието ни е да развием нашето приятелство именно на базата на тези взаимоотношения. За нас е и изключително важно да се развива и академичното взаимодействие. А Тракийският университет се отличава с това, че най-големият академичен обмен, който осъществява по програма „Еразъм +“, е именно с вашия университет .

UniMedia: В рамките на тези двайсет години освен обмен на преподаватели и студенти, са организирани и съвместни изложби в областта на изобразителните изкуства, научни конференции в областта на лингвистиката и природните науки.

Проф. Юмер Сонер Хункан: Наистина до този момент има голям обмен на преподаватели между двата университета. Както вече казах, ние живеем една и съща географска област и имаме обща история. Преподавателите и студентите от Шумен, които идват в Одрин, не се срещат с чужда култура, много бързо се приспособяват и интегрират. А голяма част от нашите преподаватели знаят пък български. За това и те не изпитват трудности и намират чудесна възможност за академичното си развитие тук.

Нашият Факултет по изящни изкуства се намира в района Караагач  в Одрин, това е исторически район. Там се намира и жп гарата, която е архитектурна забележителност, а самият Одрин е стара столица на Османската империя. Студентите, които изберат да дойдат в нашия факултет ще черпят вдъхновение именно от тази атмосфера. Мога смело да кажа, че нашият район с историческата му атмосфера може силно да повлияе и вдъхнови хората, занимаващи се с изобразително изкуство, скулптура и фотография. Ние знаем, че изкуството е общият език на човечеството. То не признава граници и се простира извън територията на дадена страна. За това и каним студенти в нашия Факултет по изящни изкуства и по програма „Еразъм +“ и извън програмата.

UniMedia: Светът се глобализира и като че ли се оформят няколко световни центъра на изкуството и културата – Ню Йорк, Лондон, Париж, Токио, Истанбул… Как се прави изкуство в Одрин и Шумен?

Проф. Юмер Сонер Хункан: Одрин от една страна е близо до Истанбул. Тези, които идват в Одрин и без това имат възможност да посетят Истанбул и да се вдъхновят от атмосферата му.

А, относно Шумен – нашите преподаватели във Факултета много харесаха статуите в архитектурния комплекс „Създатели на българската държава“. Някои от тях увериха, че това са най-добрите, които са виждали, създадени в този стил. За това комплексът трябва добре да се представи пред света, да се промотира. За да се представи добре изкуството, което се прави извън големите културни столици като Париж и Ню Йорк, реално е нужна реклама. И така тръгвайки от местното, от локалното, може да се отворим към света. А това може да стане най-добре чрез взаимодействието на студенти и преподаватели в тези райони.

UniMedia: Глобализацията не обезлюдява останалата част на света?

Проф. Юмер Сонер Хункан: Глобализацията затваря, задушава културите като с капак. И за да преодолеем този ефект, трябва като области, обединени от култура и история, заедно да го надскочим. И тогава бихме могли да представим градове като Шумен и Одрин на света. Изкуството извън големите културни столици има бъдеще.

Автор: UniMedia

Снимки:UniMedia

Close