Университетът

Николай Маринов е лауреат на Наградата „Проф. д.и.н. Рашо Рашев“ 2024

Николай Маринов, бакалавър в специалност Археология в Шуменския университет, в момента в магистърска програма Археология, е тазгодишният носител на Наградата на името на големия български археолог и медиевист проф. д.и.н. Рашо Рашев. Наградата се осигурява от семейството на проф. Рашев и от 2014 година се присъжда на студент от Шуменския университет за постижения в обучението и научноизследователската дейност. Катедрата по история и археология на Факултета по хуманитарни науки към Шуменския университет отличи Николай Маринов не само за академичния му успех, но и за постиженията му в областта на археологията. От 2008 година той е част от екипа на проучвателите на крепостта Боровец (край Правец), където разкопките продължават 16 години.

“Това е изключителна награда за мен, поласкан съм от номинацията и съм искрено развълнуван. Занимавам се активно с археология – разкопки, реставрация и консервация на крепостта Боровец. Дотук имаме много открития, а находките могат да бъдат видени в експозиция в музея в Правец.”  заяви пред UniMedia тазгодишният лауреат.  Той благодари на Шуменския университет и на семейството на проф. Рашо Рашев за отличието.

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов, който присъства на церемонията, заяви: “Ние шуменци няма как да не бъдем горди с факта, че един от най-видните световни учени, отдал живота си на изследвания, свързани с българската история и българската археология, е част от нашия град.” Проф. Христов изрази подкрепата си и увери както семейството на проф. Рашев, така и учените от Катедра История и археология, че ще продължават усилията да се създават условия, които са необходими, за да може младите учени в това професионално направление да могат да продължат делото на професора и един ден да надскочат неговите висоти.

Наградата на името на големия български археолог връчи зам.-ректорът на Шуменския университет доц. Константин Константинов и синът на проф. Рашев –  Васил Рашев: “Наградата на името на проф. Рашо Рашев по същество представлява едно поощрение за засилен интерес в областта на историята и в частност на археологията”, каза той. И продължи: “Благодарим на Шуменския университет за възможността да провеждаме тази скромна церемония, благодарение на която успяваме да отдадем дължимото на научното наследство, което проф. Рашо Рашев остави след себе си и да поддържаме паметта за него жива.” И се обърна към лауреата Николай Маринов: “Със самото си присъствие днес доказахте един факт – че за интереса към науката и това да я превърнеш в своя спътница – възраст няма. Искрено Ви пожелавам този интерес към науката да го надградите в нещо повече, в по-сериозни научни изследвания, чиито резултати също да останат във фонда на българската наука.”

Преди връчването на Наградата деканът на Факултета по хуманитарни науки доц. Тодор Тодоров представи сборника Studia academica Šumenensia, който събира трудовете на участниците в Научната конференция с международно участие „История и археология на Югоизточна Европа през Средновековието – 80 години от рождението на проф. д.и.н. Рашо Рашев (1943-2008)”, която се проведе през 2023 година. Тогава в рамките на три дни над 90 учени от България и Европа представиха своите изследвания, повечето от които са вдъхновени от откритията и научните тези на проф. Рашев.

“Трудовете в този том са на учени, които са най-големите авторитети в средновековната история и археология, на техни последователи, натрупали изследователски опит и на колеги, които на конференцията са направили първите си стъпки в попрището на историческите и археологическите изследвания”, каза доц. Тодоров.

На церемонията присъстваха още лауреати на Наградата през годините, заслужили студенти, учени и гости. Цветя и венци на признателност бяха поднесени пред барелефа на проф. Рашо Рашев.

UniMedia

Снимки: Кирил Кирилов, ЦКР

Close