Университетът
Шуменски учени заснеха кометата C/2023 A3
Най-ярката комета за 2024 г. е снимана от Астрономическата обсерватория на Шуменския университет
Доц. д-р Борислав Борисов от астрономическия екип на Шуменския университет успя да заснеме на 14 октомври (понеделник) кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) от площадката на Астрономическата обсерватория на Шуменско плато.
Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) е открита в началото на 2023 г. и още тогава предизвиква голям интерес сред астрономите, заради прогнозите, че ще се наблюдава с висока яркост към края на лятото и през есента на 2024 г. Открита е в кадри, заснети на 9 януари от обсерваторията Purple Mountain до град Nanjing, провинция Jiangsu, Китай, а на 22 февруари е заснета от един от роботизираните телескопи на програмата Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), намиращ се в Южна Африка.
Кометата премина през перихелия си на 27 септември т.г., на разстояние 58.4 млн. km от Слънцето. Тя беше най-близо до Земята на 12 октомври 2024, на разстояние 70.61 млн. km. От 12 октомври C/2023 A3 започна да се наблюдава съвсем ниско над западния хоризонт и за кратко, веднага след свечеряване (около 19:45 ч. за района на Шумен).
Небето на запад – югозапад на 12 октомври 2024 г. в 20:00 ч. за наблюдател от района на Шумен, с видимия път на кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) от същата дата до първите вечери на ноември. Позициите на кометата са означени през 1 ден за 20:00 ч. българско време, във формат месец-ден (mm-dd).
“За да я открием, използваме ярката планета Венера като ориентир – във вечерите след 12 октомври кометата ще се намира на около 25° вдясно и малко по-високо от Венера. Като втори ориентир може да се използва най-ярката звезда от съзвездието Воловар, Арктур”, уточни за UniMedia проф. д-р Драгомир Марчев, директор на Астрономическата обсерватория. И допълни, че за да наблюдаваме успешно C/2023 A3 вечерта, ще ни бъде нужно наблюдателно място с нисък западен хоризонт.
Учените съобщават, че от 13 до 16 октомври кометата ще бъде по-високо в небето след свечеряване. На всяка следваща вечер ще можем да наблюдаваме кометата на фона на по-тъмно небе и по-високо над западния хоризонт, но с времето нейната яркост ще спада.
UniMedia
Снимки: Личен архив – проф. Драгомир Марчев, доц. Борислав Борисов