Университетът

Какво е социално предприемачество?

В свят, в който социалните проблеми продължават да предизвикват обществото, необходимостта от иновативни решения никога не е била по-критична. Шуменският университет цени важността на формирането на следващото поколение социално осъзнати лидери и в тази връзка бе домакин на кръгла маса по социално предприемачество. Темата бе “Социалното предприемачество – предизвикателства и възможности”, организирана от Фондация “Отворено общество”, съвместно с катедра Социална работа при Педагогически факултет на Шуменския университет. Форумът послужи като платформа за студентите да се срещнат с вдъхновяващи социални предприемачи, да вникнат в света на социалното въздействие и да разберат трансформиращата сила на социалното предприемачество.

На събитието присъстваха десетки гости, сред които студенти, преподаватели и социални предприемачи от Шумен, Нови пазар и много други градове от Североизточна България. Сред гостите бяха и близо 50 участника от Русенския университет, което показа широкия интерес и важност на темата. Те бяха приветствани от декана на Педагогическия факултет доц. Росица Михайлова. “Вярвам, че това, което ще чуете днес, ще ви бъде много полезно и интересно”, обърна се тя към присъстващите. 

Семинарът включваше презентации от утвърдени социални предприемачи, които споделиха своите вдъхновяващи пътувания и въздействието, което са направили чрез своите начинания. Присъстващите се запознаха с Фондация “Open Space”, проекта “Чудната градина” на фондация “Св. Николай Чудотворец” в Добрич. Доц. д-р Свилен Кунев от Русенския университет представи опита на крайдунавското висше училище в социалните проекти за подкрепа на жени предприемачи, а Марта Буджио от Фондация “Open Space” – мрежата CHANCE: Civile Hub Agenst orgaNised Crime in Europe. Тези презентации подчертаха потенциала на социалното предприемачество да доведе до положителна промяна в местен и глобален мащаб. Историите на хора, които са създали бизнеси не просто с цел печалба, а и социално благо, намериха дълбок отзвук сред студентите в публиката.

Социалното предприемачество е бързо развиваща се област, която съчетава бизнес проницателност с ангажимент за справяне с неотложни обществени проблеми. Социалните предприемачи са лица, които използват иновативни подходи за справяне с проблеми като бедността и неравенството. Тяхната работа често води до трайна положителна промяна, която е от полза както за общностите, така и за околната среда. Докато слушаха как социалните предприемачи споделят своя опит и предизвикателства, студентите придобиха представа за практическите аспекти на стартирането и управлението на социално предприятие. Те научиха колко е важно да се идентифицират реални, въздействащи проблеми, да се измислят иновативни решения и да се разберат етичните и устойчиви измерения на бизнеса.

За студентите този семинар беше уникална възможност да научат нещо ново за област, която променя начина, по който мислим за бизнеса и социалното въздействие. Социалното предприемачество предоставя нова алтернатива на традиционния бизнес модел, ориентиран към печалбата. Той дава възможност на хората да поемат инициативата при решаването на обществени проблеми, като ги адресират директно и ефективно.

Събитието завърши с оживена и увлекателна дискусия между присъстващите. Студенти, преподаватели и социални предприемачи обмениха идеи и гледни точки. Този обмен на идеи и знания е безценен, тъй като насърчава среда, в която студентите могат да предизвикат конвенционалното мислене и да вдъхновят нови подходи за справяне с обществените проблеми.

Мероприятието е част от инициативите през празничната година във връзка с 40 години Педагогически факултет към Шуменския университет.

UniMedia

 

 

 

Close