Университетът
Изкуственият интелект „завладя” най-голямата аудитория в ШУ
Публична лекция на тема „Използване на Chat GPT в образованието и научните изследвания” бе представена днес в ШУ „Епископ Константин Преславски”. Събитието бе организирано по случай Деня на Отворени врати на центъра за Кариерно развитие към университета. Пред аудиторията застана заместник ректорът на Висшето Училище по Мениджмънт, Варна – проф. д-р Станислав Иванов.
Днешното Висше училище по мениджмънт (ВУМ) във Варна е правоприемник на “Международен колеж-Албена” – Добрич. Колежът беше известен извеждане на кадри в сферата на хотелиерството и кулинарията.
Станислав Иванов е преподавател по икономика на туризма във ВУМ. Той има опит в редактирането и авторството на научни публикации (автор на над 200), участва в редакционните и рецензионните съвети на над 30 други списания. Основател и главен редактор е на две академични списания: European Journal of Tourism Research (индексирано в Scopus и Web of Science) и ROBONOMICS: The Journal of the Automated Economy. Работата му е предимно свързана с областта на робономията, роботиката, изкуствения интелект и автоматизацията на услугите, маркетинга на дестинациите и управлението, влиянието на туризма върху икономическия растеж, политически проблеми в туризма и други.
Част от засегнатите от него теми бяха тези за употребата на Chat GPT, като инструмент, помощно средство, за правилния начин на опериране с него. Той представи на аудиторията полезната страна на Изкуствения интелект (ИИ), демонстрирайки ползите му обучението на студенти и ученици. Към групата на възползващите се професор Иванов добави и преподавателите, като изтъкна начина, по който ИИ улеснява работата им за проверяване и анализиране на текстове. Лекторът не пропусна да отбележи и някой от негативните страни на робочата.
По време на лекцията присъстващите се запознаха и с други, сходни на Chat GPT сайтове (АI for Education, Magic School, Gamma и други), които биха били полезни във всекидневната работа, както на преподавателите, така и на учащите. Бяха обяснени техните предимства и начина за опериране с тях. Разбира се беше засегната и темата за възможността работата с ИИ да не бъде забранена в учебните заведения в съпоставка с много други англоезични представители на университети и колежи в чужбина.
Автори: Христина Стоянова, Тодор Тодоров: 3-ти курс Българистика и медии