Университетът
Проф. Севджихан Еюбова: Детската рисунка разкрива конфликти, но и вътрешните ресурси

Преподавателят в Шуменския университет проф. Севджихан Еюбова бе поканена да изнесе един от пленарните доклади в XXII-международна научна конференция “Приложната психология: възможности и перспективи”, която се проведе във Варненския свободен университет “Черноризец Храбър” в началото на юли. Проф. Еюбова запозна публиката с темата “Психодиагностични възможности на детската рисунка в периода на предучилищна възраст” и с нейни изследвания по темата.
“Рисунките имат значима роля и в процеса на психологично консултиране. Те предоставят възможност на детето да изрази свои емоции, които могат да бъдат трудни за изразяване с думи. Чрез изображенията и рисунките си, детето може да пренесе свои вътрешни преживявания – тревоги, страхове и конфликти, които могат да бъдат открити и изследвани по-дълбоко от психолога”, уточни за UniMedia проф. Еюбова.
Пред публиката тя представи част от протокола на методика за оценка на детската рисунка в предучилищна възраст от последната й книга KID-ART: Kids’ Drawing Analysis and Rating Tool, която е в съавторство с д-р Анна Ласкарова-Иванова и доц. д-р Станислава Тодорова.
Рисуването помага на детето да визуализира и представи своите проблеми, трудности или конфликти. По думи на проф. Еюбова това може да направи проблемите по-конкретни и по-достъпни за обсъждане и разбиране. “Рисунките показват не само проблемите, но и вътрешните ресурси, силите и потенциала на детето и са средство за комуникация, особено за деца и хора, които са затруднени в изразяването си с думи. Те могат да помогнат в интегрирането на различни аспекти на личността на детето, като възприятия, емоции, мисли и опит. Те могат да покажат връзки и взаимодействия между различните аспекти от живота на детето. Рисунките предоставят допълнителен и контекстуален материал, който може да подкрепи процеса на психодиагностика и психологично консултиране и да допринесе за по-дълбоко и цялостно разбиране на личността на детето и неговите потребности”, категорична е проф.Севджихан Еюбова.
UniMedia