Университетът
Академична среща на словашки и български изследователи представя академично издание
Последният брой на списание „Limes Slavicus. (лат. – граници на славянството) Културни концепти на славянството“ с тема на броя: „Словакия – език и литература“ бе официално представен в посолството на Словашката Република в София. Това академично издание е част от дългогодишен научен проект на Катедра „История и теория на литературата“ при Факултета по хуманитарни науки на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. В брой №7 са събрани наблюдения, текстове, академични изследвания върху езика, литературата и културната история на Словакия.
Форумът бе открит с приветствено слово на Н.пр. г-н Васил Гривна, Посланик на Словашката Република в България, и на Н.пр. г-жа Маргарита Ганева, Посланик на България в Република Полша и експосланик на България в Словашката Република. В представянето на научния проект се включиха доц. д-р Тодор Тодоров, Декан на Факултета по хуманитарни науки на Шуменския университет, доц. д-р Стефан Минков, зам.-декан по учебната дейност, които отбелязаха интензивните връзки на Факултета с партньорските университети и академичните среди в чужбина.
Изданието бе представено от проф. д-р Страшимир Цанов, ръководител на Катедрата по история и теория на литературата и член на международната редколегия на списанието. „Избрахме Словакия съвсем неслучайно, а защото нашият университет има дългогодишни и много добри връзки с Прешовския университет в Словакия. А още от началото на съществуването на списанието в редколегията на Лимес славикус има трима представители на Словакия.“, уточни за UniMedia проф. Цанов. В основата на списанието стои именно интензивния академичен диалог на шуменските и словашките учени. През 2014 година проф. Цанов (тогава доцент и лектор в университета в Прешов) предлага идеята за организиране на съвместна научна конференция на ФХН на Шуменския университет и Философския факултет на Прешовския университет. Конференцията е организирана само от Шуменския университет през юни 2015 година, но словашкото участие е значително. През 2016 излиза сборникът с доклади от конференцията „Limes Slavicus. Граници на общността”. Като негово продължение и по вътрешноуниверситетски проект от следващата година започва ежегодно да излиза списанието на катедра „История и теория на литературата” Limes Slavicus. Културни концепти на славянството. Идеята за тематичния облик на списанието и изследователските линии в него, издържани през годините, е на проф. Денка Кръстева.
Словашкият раздел на списанието включва статии за съвременната словашка литература на професор Марта Соучкова от Прешовския университетв в Прешов и доцент Мариан Милчак от Университета „Павел Йозеф Шафарик“ в Кошице, както и езиковедски изследвания на българските словакистки доцент Даниела Константинова от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и ас. Евгения Митева от Софийския университет „Св. Климент Охридски”. В изданието е представен и поетът Валерий Купка, пишещ стихове на словашки, руски и русински.
Гости на представянето и участници в дискусията бяха студенти от направление Словакистика на специалността Славянска филология от Факултета по Славянски филологии в СУ „Св. Климент Охридски“ с лектор В. Б. Гечова, специалисти в областта на словакистиката и бохемистиката, преподаватели, филолози. От името на Катедрата по история и теория на литературата в Шуменския университет доц. д-р Надежда Цочева предостави на Посолството на Словашката република тематични броеве на списанието „Limes Slavicus. Културни концепти на славянството”.
UniMedia
Снимки: Facebook – Посолство на Словакия в България