Университетът

Чуждестранни учени посреща университета по национална програма за утвърждаване на българистиката

Националната научна програма “Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина”, в която Шуменският университет е партньор, предвижда престой на чуждестранни българисти в нашата страна. Програмата е тригодишна, финансирана е от Министерството на образованието и науката и започна през септември 2022 г. Водеща организация и координатор е Българската академия на науките (БАН), в партньорство с центрове в изследването на българистичната проблематика в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”, Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” и Югозападения университет “Неофит Рилски”. Програмата бе официално представена в Националния пресклуб на БТА от доц. Елка Трайкова – национален координатор на програмата, и научен секретар на БАН в направлението “Културно-историческо наследство и национална идентичност” и представители на партньорските университети.

проф. Велка Попова

“В Националната научна програма “Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина” е планиран  престой на чуждестранни българисти в университети в България”, заяви за UniMedia проф. Велка Попова, член на ИС и представител на Шуменския университет. Тя подчерта, че целта е те да се включат в академичния и учебен процес. “Става въпрос за 12 учени от 8 държави – САЩ, Великобритания, Италия, Румъния, Украйна, Чехия, Словакия, Албания. Шуменският университет ще посрещне доц. Светлана Георгиева от Одески национален университет, Украйна и доц. Каталина Пую от Букурещки университет (Universitatea din București), Румъния”, уточни още проф. Попова.

Чуждите българисти ще могат да участват и в изследователски проекти у нас.

Целта на Националната научна програма “Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина” е да подпомогне държавните институции, в които вече има засилен интерес към проблематиката на българистиката в чужбина, каза доц. Елка Трайкова на пресконферецията. Тя подчерта, че за трите години, в които ще се изпълнява програмата, трябва да се създаде и основата за национална стратегия за трайно развитие на българистиката в чужбина.

UniMedia

Снимки: БТА

 

Close