Университетът
Принципите на биоземеделието дискутираха в университета
С годините биоземеделието се превърна от нещо екзотично през тренд в световен мащаб до абсолютна необходимост пред съвременното общество. “Ние в Шуменския университет се стараем да предоставим обучение, съобразено със съвременните тенденции в областта на земеделието и растителната защита. В тази връзка от тази година съвместно Лесотехническия университет и Шуменския университет разработихме нова магистърска програма – “Екологосъобразно управление на вредители по културните растения” в професионално направление Растителна защита.” Това заяви при откриването на семинар “Биологичното земеделие – мисията възможна” в Шуменския университет проф. Росица Давидова, зам.-ректор на висшето училище. На семинара среща си дадоха представители на бизнеса и академичните среди не просто за обмен на идеи, но и за реално сътрудничество.
“За Шуменския университет е изключителна чест и отговорност да бъдем домакини на тази среща и преди всичко искам да изкажа сърдечна благодарност към „Амитица“ ООД – Технологии за растителна защита от природа и „Органик Серт“ ЕООД за организирането на това събитие”, уточни проф. Давидова. И подчерта, че въпросите и проблемите, свързани биологичното земеделие, са изключително важни и актуални днес, а политиките на Европейския съюз са насочени преди всичко към достигане на достъпно и чисто производство на земеделска продукция, опазване на околната среда и екосистемите, към елиминиране на замърсяванията, към гарантиране на хранителната сигурност.
“Програмата “Екологосъобразно управление на вредители по културните растения” е създадена в отговор на необходимостта от висококвалифицирани специалисти, компетентни да прилагат екологосъобразни методи в областта на растителната защита и земеделието.”, заяви проф. Давидова.
Обучението се провежда в рамките на два семестъра. Чрез задължителните дисциплини студентите придобиват специфични познания относно мониторинга на вредители, агротехническите и биотехническите методи за контрол, основните технологии за екологосъобразна растителна защита при различни култури. По време на своето обучение те ще могат да надградят своите знания чрез избираеми и факултативни дисциплини в различни области на растителната защита. “Успешно завършилите наши студенти биха могли да се реализират като специалисти или ръководители във всички институции в България, които работят в тази посока и в земеделски стопанства, в търговски кооперации, фирми и сдружения, които са фокусирани върху производството на биологично чиста земеделска продукция.” уточни още проф. Росица Давидова.
Обучението в държавна поръчка е след завършена бакалавърска степен в професионални направления Растениевъдство и Растителна защита. Провежда се в Агрономическия факултет на Лесотехническия университет – София.
На форума представители на бизнеса обясниха какви са иновационните технологии в биоземеделието, конкретните стъпки към сертифицирането на продуктите, както и какви са алтернативните на широко разпространените конвенционални препарати и торове, използвани в растениевъдството. И подчертаха важността на връзката на образованието с бизнеса.
“Всъщност убедена съм, че можем да си сътрудничим и да си бъдем взаимно полезни – ние, като университет и обучаваща институция от една страна и бизнеса от друга страна. Настоящата среща е чудесен пример за това и надявам се е първата от много на тази тема”, каза още проф. Росица Давидова.
Магистърската програма е разработена в рамките на проект BG05M 20P001-2.016-0022 “Модернизация на висшето образование по устойчиво използване на природните ресурси в България”, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж”, съфинансирана от Европейския съюз чрез европейските структурни и инвестиционни фондове.
UniMedia