Университетът
Мартин Стоянов е лауреат на Наградата „Проф. дин Рашо Рашев“ 2022

“Днес професорът щеше да е на 79 години. Категорично щеше още да работи, дори сигурно щеше да е тук, в Плиска или наоколо, на финала на поредния археологически сезон… Сигурно щеше да е намерил отговорите на много от въпросите, върху които работеше. Щеше да ги е разказал по присъщия му увлекателен и достоверен начин, а ние да ги четем и препрочитаме и да попиваме от неговата работоспособност, проницателност, педантичност, скромност, човечност…
Всички тук сме имали привилегията да го познаваме, да сме учили от него, да сме си взели нещо от него, а от такъв човек дори и малкото е неимоверно много. Наш дълг е да използваме наследеното, да продължим да търсим и откриваме и винаги да се ръководим от неговата почтеност, последователност и постоянство”. Това каза в словото си при връчването на ежегодната награда на името на големия български археолог и медиевист проф. дин Рашо Рашев докторантът в Шуменския университет Женя Добрева. Наградата се осигурява от семейството на проф. Рашев и се присъжда на студент от Шуменския университет за постижения в обучението и научноизследователската дейност.
Церемонията се състоя в НИАР „Плиска“, а организатор е Факултетът по хуманитарни науки (ФХН). Сред официалните лица бяха проф. Росица Давидова, зам.-ректор на Шуменския университет и доц. Тодор Тодоров, декан на ФХН. Преди връчването на наградата бе представен филм, посветен на живота и работата на проф. Рашев, “Докосване до Рашо”.
“Тази година имахме няколко кандидати, като не беше водещ отличният успех, а личните впечатления на комисията за качествата на всеки кандидат, които в мнозинството си са членове на Катедрата. Наистина в целия процес на обучение Мартин Стоянов показа едно постоянство, освен това имаше явни насоки към археологията и специално към средновековната археология, в която проф. Рашев е водещ специалист”, коментира за UniMedia доц. Стефан Минков, член на комисията, избрала носителя на наградата тази година.
“Наградата ми носи едно чувство, което не съм си мислел, че някога ще го получа, когато стъпих в университета. Аз съм запален по историята от ученическите си години, а по-късно се пробуди и интересът ми по археологията. Смятам да продължа образованието си в сферата на историята и археологията”, заяви за UniMedia Мартин Стоянов.
“Моята лична отговорност е да създам научен труд, който да бъде в помощ на бъдещите поколения”. Това заяви за UniMedia през 2019-та година последният носител на наградата Божидар Тодоров. Днес той направи своя дебют в научното поприще и представи първата си книга “Столичните центрове в Средновековна България”. “В основата на тази книга е успешно защитена дипломна работа”, уточни доц. Тодоров, а Божидар подари първите копия от труда си на семейството на проф. Рашев.
“За поредна година имаме възможност да връчим стипендията на името на проф. Рашо Рашев, като един малък акт на съпричастност към една кауза, на която проф. Рашев отдаде целия си живот, а именно развитието на българската наука.”, заявиха от семейството на проф. Рашев.
Цветя и венци на признателност от академичната общност бяха поднесени от лауреатите на Наградата „Проф. дин Рашо Рашев“ Силвия Крумова и Божидар Тодоров.
UniMedia