България
Защо генгерликът се казва генгерлик?
В рубриката “Заедно към неизвестните красоти на България” студенти от Шуменския университет представят неподозирани природни, исторически и културни забележителности от своите родни места. Студентката в специалност “Бъгаристика и медии” Мария Николова ни предлага да се разходим из парк “Славеева река” край родния й Айтос:
Местата, които да посетим в България, са много. Използваме ги, за да си починем, да спортуваме или просто да им се насладим. На около 30 км от Бургас до град Айтос се намира парк „Славеева река“. Името му произлиза от безбройните славеи, пеещи в района. В него са включени и Местността Генгер, както и скалния феномен Трите братя. Там се намира и единствената изкуствено засадена дъбова гора, съществуваща повече от 400 години.
Днес в парка можем да открием барбекю зона, детски площадки, стена за алпинисти, зоологическа градина, язовир, стрелбище, ресторант и скалния феномен „Трите братя“.
„Трите братя“
Още при влизането в него на входа му се намира етнографският комплекс „Генгер“. Там е разположена алея с работилници във възрожденски стил, където се пресъздават старите занаяти. В комплекса може да се открие също и етнографска къща-музей, механа, винарна, кафене, хотелска част и магазин за сувенири. По-надолу от централната алея преминава река. По пътя също се вижда панорамната площадка „Козела“. А в края на парка се намира и язовир, около който хората си почиват и любители на риболова се наслаждават на своето хоби.
Генгер
Несъмнено едно от най-интересните неща в парка се оказва растението генгер. Всеки е чувал за гергенлик и знае, че е нарицателно за запустяло място, обрасло с гъста трева и тръни. Колко хора обаче са чували за растението, което е дало името? Именно паркът “Славеева река” е дом на рядкото растение Бодливо сграбиче или Генгер, което се превежда като трън. Видът се среща единствено в малък район от Източна Стара планина, в местността Трите братя и Казаните. Вирее на около 90 м надморска височина и достига до 70 см. Корените му могат да стигнат до 4м, което помага и за спирането на ерозията на почвата в парка. Цветовете му са дребни, цъфти от май до юли. Видът напомня също и на кримско и кавказко сграбиче. Включен е в списъка на застрашените растения в България.
Скален феномен „Трите братя“
Това са три скали наподобяващи трима великани. За тях има легенди, че в миналото това са били трима братя, които защитавали местността. И за да могат да си отпочиват от дългите боеве, вечер се превръщали в скали. През 70-те години на 20 век е обявен за природна забележителност.
Славееви нощи
Всяка година в парка се провежда и ежегодният фестивал за фолклорни песни и танци „Славееви нощи“. Създаден е в чест на композитора Филип Кутев, като първото му издание е през 1968 година.
Автор и снимки: Мария Николова, III курс, Българистика и медии