България
Крепостта Овеч пази вековна история

Провадия е един от най-старите градове на България. Разположен е на около 50 км от морската ни столица Варна. Създаден още през Средновековието, до ден днешен той пази за нас частица от вековната история на България – Крепостта Овеч. Това е мястото, което ни дава шанса да се върнем хиляди години назад, за да видим каква красота е изградена източно над стария град Провадия от нашите деди.
Крепостта е построена от камък с формата на кораб. От всичките си страни тя е обкръжена от скални венци, високи около 20 метра. Уникалната постройка я прави непревземаема и трудно достъпна. Византийците я наричат – Проватон (Овча крепост) , българите – Овеч, а турците – Таш хисар (каменна крепост). Така нареченото Кале има два уникално интересни входа, през които можем да се изкачим към голямата Крепост и да я разгледаме от близо. Източният вход е запазен в оригиналния си вариант, с издълбани в скалата каменни стълби. До там се стига лесно с автомобил, пред входа има малко безплатно паркинг място. Западната част е направена за любителите на дългите разходки и с уникалните си оригинални запазени спираловидни 111 стъпала.
Преданията разказват, че в големите пещери на Крепостта са се пазели огромни запаси с жито, а известният за Овеч Голям кладенец, е осигурявал прясна вода за жителите. Говори се още, че кладенецът е бил и таен подземен авариен изход. Преди години местни жители разказват, че отворили кладенеца и пуснали оцветена юрдечка, която два дни по-късно е изплувала в реката, преминаваща през село Петров дол, което се намира на около 10 км от Провадия. Легендите гласят още, че земите на днешна Провадия всъщност са били морско дъно, а Калето се извисявало като остров над града, но по-късно водата се е отдръпнала, а на дъното са намерени черупки от морски животни.
Зад самата Крепост в гората има извор, за който се говори, че е бил лековит. И до днес изворът е запазен. Там е място за отдих, с големи каменни маси, с малка беседка и барбекю.
Крепост Овеч е посещавана от много туристи, както жители на България, така и много чужденци, идващи да разгледат града с уникалната крепост. Това е една уникална забележителност, предадена на нас – да я пазим и обичаме.
Автор: Александра Антонова, III курс, Българистика и медии
UniMedia благодари на Исторически музей – Провадия за предоставените снимки