Университетът

Изложбата БИО ЛОГИЧНО – информиране чрез красота

Гл. ас. д-р Мария Касчиева, преподавател в Катедра “Растителна защита, ботаника и зоология” на Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”, отново впечатлява с фотографиите си. Този път творбите й могат да се видят в ХГ „Елена Карамихайлова” – Шумен от 2 декември. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Общински фонд „Култура“.

UniMedia: Какво ще видят зрителите на БИО ЛОГИЧНО?

Д-р Мария Касчиева: Зрителите на изложбата ще видят много цъфтящи растения, които съм срещнала на едно необикновено място, което е терен за моите научни проучвания. Става въпрос за приоритетно местообитание – Понто-сарматски степи, което се намира в района на Каварна и нос Калиакра. Това е рядко срещано природно местообитание за България, в което могат да се видят интересни и защитени растителни видове. Другото място, където може да се види такова местообитание в границите на Европейския съюз, е Румъния.

UniMedia: За това ли кръсти изложбата БИО ЛОГИЧНО?

Д-р Мария Касчиева: Кръстих я така, защото в биологията винаги има логика. Всъщност логиката в случая е запознаване на зрителя с един необикновен свят на едно изчезващо местообитание. Това е БИО ЛОГИЧНО. Тези, които ще дойдат на изложбата, не само ще видят чудния свят на Понто-сарматските степи, но и ще чуят типични местообитатели от животинския свят, които живеят там и ги използват за свой дом.

UniMedia: А какво породи твоето желание да ги покажеш на широката публика?

Д-р Мария Касчиева: Работя по проект „Експериментално възстановителни процеси на приоритетен хабитат 62С0* „Понто-сарматски степи в района на Калиакра“, който е свързан с възстановителни дейности в това рядко местообитание и в известен смисъл работата ми е посветена точно на тези видове. Как открих растенията? От 2019 година работя по този проект и това е продукт на моите теренни наблюдения. Идеята ми беше по някакъв начин да подскажа на хората, че трябва да се опазват тези местообитания, трябва да се опазват обитателите им, защото по време на работата ми по проекта станах свидетел как тези местообитания горят, как се разорават, как хора отиват с мотички и лопатки да си изкореняват примерно теснолистен божур за своята градинка. Божурите са защитени и застрашени. И всъщност това ме подтикна да ги покажа. Идеята е да фокусирам вниманието на хората върху това, че по-добре да ги гледаме на картина или да ги снимаме, отколкото да ги унищожаваме и да си ги прибираме вкъщи. Защото вкъщи обикновено не се получават нещата, когато сме извадили растенията от дивите места.

UniMedia: Какво може да се направи според теб, за да опазим това богатство?

Д-р Мария Касчиева: Информационна кампания е първото, което може да се направи. Голяма част от хората, минавайки по пътя към нос Калиакра, тъй като там от двете страни има резерват с типичната растителност, гледат килими от ириси, килими от адониси, килими от божури. И да, казват си – това е много красиво, но не си задават въпроса защо на колчетата пише резерват и какво точно има в този резерват. Идеята ми е по-скоро информиране чрез красота. Да, това са растения, които се срещат там. Да, хубаво е да ги видим, но не е хубаво да ги късаме и унищожаваме по някакъв начин. Нито пък, когато пушим да си хвърлим горещия фас от колата и после да лумне пожар, защото точно това стана през 2020 година в една част от територията с понто-сарматски степи. Беше унищожено местообитанието за животните. Растенията имат способността в известен смисъл да се възстановяват, но укритията за животни са унищожени от пожара, костенурки могат да бъдат убити, както и гнездящи животни. И всъщност пожарът колкото пречи (примерно унищожава семена, които са по повърхността на почвата), толкова понякога спомага за регенерация, но тя никога не е пълна и може да се промени съотношението между видовете в местообитанието.

UniMedia: Българите последователни ли сме в опазването на околната среда?

Д-р Мария Касчиева: Това е много провокативен въпрос. Последователни по-скоро в унищожаването. За опазването – не смея да твърдя, че сме последователни, но има някакви наченки за последователност. Ако има политика, която да насърчава възстановителни дейности, да насърчава опазването, може би ще има и някаква последователност.

UniMedia: Кога и къде можем да видим БИО ЛОГИЧНО?

Д-р Мария Касчиева: Изложбата може да се види от 2 до 10 декември в Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Официално откриване няма да има заради противоепидемичните мерки. Откриването ще бъде тип вернисаж, което означава, че аз ще бъда на място и ще посрещам своите гости от 14 до 16 часа. Противоепидемичните мерки на галерията изискват и притежаването на зелен сертификат от посетителите на изложбата.

UniMedia

Close