Университетът

Проф. д-р Тодор Бояджиев на 90 години

Член-кореспондент проф. д-р Тодор Бояджиев навършва 90 години днес, 11 ноември. Проф. Бояджиев е почетен доктор на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и негов ректор в периода 1983-1986 г. По случай юбилея ректорското ръководство го удостои с почетен плакет и изпрати юбилейна пощенска марка и поздравителен адрес от името на академичната общност на ШУ.

В академичната памет Вие сте един от най-значимите и талантливи изследователите на съвременния български език, българската диалектология и езиковата култура, с оригинални научни идеи и мащабно творческо мислене. Незабравим преподавател с пословична работоспособност и човечност, утвърден автор на учебници, сборници и помагала, дългогодишен главен редактор на сп. „Български език и литература”, с висок научен авторитет, коректен административен подход и носител на академична нравственост и почтеност. В годината, в която нашият университет отбелязва половин век от основаването си като самостоятелно висше училище, с респект и признателност Ви благодарим за приноса и значителните заслуги за превръщането на ВПИ – Шумен в модерен университет с перспективни специалности и съвременна материална база, се казва в текста на поздравителния адрес.

А Катедрата по български език изрази своята благодарност към юбиляря с издаването на научен сборник с доклади в том 7-ми на университетската поредица “Отговорността пред езика”, както и с документален филм със заглавие “От първо лице”, създаден от Телевизия Шумен.

Ето как Шуменският университет е останал в паметта на проф. д-р Бояджиев:

“С Шуменския университет ме свързват много спомени, защото почти целия си живот прекарах там. От 1977 година десет години бях ръководител на Катедрата. Едновременно с това бях и заместник ректор, после и ректор на университета. Така че имам много спомени за този университет и за катедрата – как се развиваха, как се превърнаха във важни научноизследователски звена. Времето, в което работих там, съвпадна с много важни промени на министерството в областта на висшето образование. По мое време ВПИ стана университет… През това време задачата беше да се укрепи катедрата, да се снабди с нови преподаватели, които да покрият почти всички дисциплини… Катедрата порасна с подготвени добри специалисти в българското езикознание. Всичко това доведе до промени в учебния план, в образователната политика, защото през това време имаше голям интерес към университета. Повече от 1600 студенти учеха, всички те имаха желание да работят като учители по български език. В университета кипеше живот, в коридорите, по игрищата, имаше много студенти и това създаваше една приятна творческа атмосфера… ”

Целият филм може да бъде видян тук.

UniMedia

 

Close