Шумен
Проф. Стефан Хърков: Традицията на детско-юношеските хорови празници е уникална за България

Книгата „50 години международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников“ с автор Деница Узунова и изложба от фонда на проф. Венета Вичева ще бъдат представени на 6 юни от 18.30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Събитието е посветено на 50-годишнината на хоровите празници „Добри Войников“ и на 90-годишнината от рождението на създателя им проф. Венета Вичева. Юбилейният албум ще бъде представен от проф. д. изк. Стефан Хърков, преподавател по история на музиката в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“:
UniMedia: Какво ще научим за историята на хоровия форум, разлиствайки „50 години международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников“?
Проф. Стефан Хърков: Книгата всъщност е резултат от една доста продължителна работа върху съхранените архиви от всичките тези издания на ученическите хорови празници, които вече 50 години се провеждат в град Шумен и представляват едно богатство за града. Така че целта на книгата е точно тази – да се съхрани жив този спомен за всяко едно от отделните издания. Тя е много подробна, снабдена е с информация за всяко едно издание – кой хор е участвал, какво е изпълнявал, какви композитори са написали произведения специално за това издание, кои са присъствали като гости. Доста подробна е информацията.
UniMedia: Какво е било международното присъствие на хоровите празници през годините?
Проф. Стефан Хърков: Това е много хубав въпрос, защото от няколко години насам вече празниците се наричат Международни хорови празници. Но всъщност идеята на проф. Вичева е била още в самото начало да има някакво международно участие. Може би само в първото издание на форума няма гости от чужбина. При това тук трябва да кажа, че има забележителни неща. Например, има гостуване на хора на момчетата на Радио Токио. Това е хорът на NHK, голямата японска радио станция. А говорим за гостуване още през 60-те години на 20 век, което е уникално за България и въобще за Европа по това време.
UniMedia: Какви други авторитетни хорове вземат участие в празниците?
Проф. Стефан Хърков: Много са! Боя се, че ако спомена едни, други ще пропусна. Но трябва да кажа, че от почти цяла Европа тук са идвали състави през годините. Много състави са идвали. И всеки един от тях е изпълнявал своя музика, музиката на своя народ. Това е много ценно, защото това е обогатявало форума.
UniMedia: Въпреки международната слава на празниците, какво като шуменци не знаем за тях?
Проф. Стефан Хърков: То това е част от един много по-голям проблем и е важно да се каже на глас. Това е въпрос на стойности, на ценности въобще в културата. Има неща, които наистина през годините някак си остават незабелязани и хората престават да им обръщат внимание, приемайки ги за даденост. А всъщност те са нещо много, много специално и голямо. И тук непременно трябва да кажа, че всъщност това е най-стария български хоров фестивал. В България не е имало преди това постоянен хоров фестивал. Имало е инцидентни събирания на хорове, имало е инцидентни сборове, както са се наричали в началото на 20 век, но те са минавали и заминавали. Докато това е една традиция, която е останала. 50 години тази традиция се поддържа неизменно. И това е уникален случай в нашата музика. Ние нямаме друг подобен фестивал. Така че ако има нещо, което наистина трябва специално да се подчертае и с което шуменци трябва специално да се гордеят, това е точно този факт.
UniMedia: Как се заражда всъщност идеята за организирането на подобен форум?
Проф. Стефан Хърков: Подтикът на всичко дава детският хор „Бодра песен”, който проф. Вичева създава към тогавашния Пионерски дом в Шумен. И това е било практика през 50-те и 60-те години в България да се създават подобни градски представителни пионерски хорове. Подобни хорове има в почти всички големи градове в България. Но проф. Вичева е имала прозрението, че само с тази крачка някак си нещата не стигат. Тя е имала много по-големи идеи. Нейните идеи са били този вид състави да имат форум, да имат място, където те да се събират и да обменят идеи, където самите хористи да общуват помежду си, ръководствата, диригентите. И особено важно, тук трябва да подчертая, композиторите да общуват със своите изпълнители. Това е изключително важно, защото във времето, в което тези състави възникват – края на 50-те, началото на 60-те години на 20 век – голям проблем е било, че не е имало съвременен детски хоров репертоар. Пеели са се повече стари песни. И за това една от големите заслуги на този фестивал е, че той дава тласък на творчеството на деца. Това е един много голям принос на фестивала.
UniMedia: Като че ли проф. Вичева е имала пророчески качества в това отношение.
Проф. Стефан Хърков: О, да! Определено! Тя беше надарена. Първо, тя беше надарена с това да вижда хората и техните способности. Да вижда кой какво може. И тя изискваше от всеки един от нас да даваме максимума на онова, което можем. А това е много важно – да видиш какво човек може, защото няма смисъл да искаш от него нещо, което той не може да го даде. И тук мисля, че беше нейната сила, защото когато разпределяше задачите, които трябваше да се вършат, тя винаги ги разпределяше според способностите на хората. Тя прекрасно знаеше кой какво може, а това е дарба.
UniMedia: Това ли е начинът, по който ще я запомните?
Проф. Стефан Хърков: Това е много сложен въпрос. Знаете ли, в моето съзнание тя присъства непрекъснато. Тя е все едно е колега, с когото непрекъснато работим и много пъти се питам: В този случай какво би направила проф. Вичева, а тя как би постъпила. Така че приемам я за един колега, който е с нас и до ден днешен.
По време на събитието ще бъдат прожектирани и документални филми за проф. Вичева и хоровите празници, които ще припомнят за делото на именитата шуменска диригентка. Организатори на събитието са Община Шумен и ЦПЛР-ОДК „Анастас Стоянов“, Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, Държавният архив, РИМ – Шумен и музейният комплекс „Панчо Владигеров“.