Университетът
Доц. д-р Юрий Проданов: Този литературен конкурс е уникален по много причини
![](https://unimedia.shu.bg/wp-content/uploads/2021/05/60355992_3258745060818283_4470639202232434688_n-780x405.jpg)
Точно в деня на патронния празник на Шуменския университет ще бъде открито 43-тото издание на Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев“. Най-старата литературна надпревара за студенти в България ще се проведе на 21, 22 и 23 май. Жури ще бъдат проф. Пламен Дойнов, д.н., ректор на Нов български университет, Петър Чухов и Захари Карабашлиев. Повече за уникалното литературно събитие – от куратора на конкурса доц. д-р Юрий Проданов:
UniMedia: Тази година изданието на Конкурса „Боян Пенев” е посветено на 50-годишнината от създаването на Шуменския университет. Какво виждаме, когато се обърнем назад в историята, как се преплита историята на конкурса и на университета?
Доц. Юрий Проданов: Като поставим двете цифри една до друга, можем да кажем, че на практика това е почти една и съща като време история. Още повече, че тази година провеждаме 43-я национален литературен конкурс. И като имаме предвид, че две години той не се е провеждал, поради екстремни обстоятелства. Единият път това беше заради икономическата криза през 1997 година. Втората пауза е във връзка със световната пандемия миналата година. На практика 45 години се организира този литературен конкурс, а годините, от които нашият университет е самостоятелно висше училище, са 50. Така че, историята на литературния конкурс почти се покрива с историята на университета. Прекрасната идея на почетния професор на Шуменския университет Николай Димков да организира за пръв път този конкурс изглежда се оказва изключително устойчива, намерила е добри продължители, за да го има и до днес и да бъде един от най-старите литературни конкурси в България по принцип.
UniMedia: Колко и откъде са участниците тази година?
Доц. Юрий Проданов: Участниците тази година са 51. Повече от тях са тук за пръв път и това е огромно признание. Това означава, че случващото се тук – в Шуменския университет – през последните години продължава да печели доверието на младите творци. Възвърната е старата слава на това литературно събитие, което се провежда винаги през месец май – по време на Епископ-Константиновите дни в нашето висше училище.
Ще вземат участие представители на 13 български университета – Шуменски, Софийски, Великотърновски, Пловдивски, Югозападен, Нов български университет, НАТФИЗ, Медицински университет – Варна, Медицински университет – София. Тази година за пореден път имаме участници от Университета за национално и световно стопанство в София, Националната художествена академия, Техническия университет в столицата. Отново са тук и представителите Икономическия университет във Варна.
UniMedia: Защо едно от най-важните условия за случването на това уникално литературно събитие е задължителното физическо присъствие на всеки един от участниците?
Доц. Юрий Проданов: То е залегнало още в регламента на конкурса навремето, когато е замислен. Идеята е, че участниците трябва да присъстват и да четат пред публика, което всъщност е един от важните моменти в конкурса. А освен това, ние решихме да бъдем консервативни. Нямаше никакъв проблем при положение, че такива сложни процеси в цялата държава (а и в образованието) се провеждаха виртуално, да го организираме и ние по този начин. Той щеше да стане също много интересен и може би щяхме да разширим и бройката на участниците, и географията на конкурса. Но решихме да бъдем консервативни, защото според нас живото общуване е изключително важно, то е част от биологичната същност на хората. Така че, трябва да го пазим и съхраняваме. А още повече, когато се говори за творческа комуникация, за творческо общуване между млади хора, които се запознават, които си говорят. Знаете ли, най-важните неща в този конкурс се случват извън програмата – когато виждаш как си говорят по пейките, как се запознават, как си разменят телефонни номера, а след това най-вероятно влизат и в кореспонденция. Така че, ние ще държим на това – този конкурс винаги ще държи на живото присъствие.
UniMedia: Всяка година в рамките на конкурса се прави премиера на книгата на лауреата на предното издание. Какво предстои тази година?
Доц. Юрий Проданов: Изключително интересна премиера. Тя е във втория ден от конкурса (22 май), когато от 17.00 ч. в чакалнята на ЖП Гара – Шумен ще започне представянето на книгата „Керван за гарвани” на Емине Садкъ, носителка на Голямата награда от конкурса за 2019 година. Един изключително интересен творец, възпитаник на ВТУ, но и на Шуменския университет, където продължи в магистърска програма. А Емине е изключително артистичен човек и книгата й ще бъде представена под формата на пърформанс. Ще има музика, ще има мултимедия със снимки от изоставени български села и места. Така че е е изключително интересно събитие в цялостната интересна програма на Конкурса.
UniMedia: Някои от събитията от конкурса са под открито небе, планирани са поетически пленери. Какво всъщност предстои за участниците?
Доц. Юрий Проданов: Поетическите пленери, може да се каже, са свързани с идея на един от членовете на журито – Ректора на НБУ проф.д.н. Пламен Дойнов. Поетическите пленери са писане от натура. Както художниците правят пленери на места, които ги вълнуват или предизвикват в тях емоции, които водят до появата на картина. Шумен е град, който предлага много и различни гледки. В това издание на конкурса ще им предложим поглед от високо към града от Шуменската крепост. Вторият поглед е, ако мога така да кажа, „поглед към духа”, защото от мястото на стария градски часовник от 18-ти век, те ще могат да видят как храмовете на основните световни религии са пред очите им – джамията, арменската църква, евангелистката църква, българската православна църква и някъде в ляво несъществуващата вече синагога. И третата гледка ще бъдат коловозите край жп гарата в Шумен.
UniMedia: Ще бъде ли открит конкурсът за български студенти, които учат в чужди университети?
Доц. Юрий Проданов: Въпросът идва много навреме, тъй като ние тази година на практика направихме нещо подобно – имаме регистрация на българска студентка, която учи във Виена. Ние сме в постоянна комуникация с регистрираните участници и разбрахме, че тя може би няма да може да присъства, така че няма да участва в програмата. Но самият факт, че регистрирахме български студенти, които са в чужбина, мисля, че отговаря на въпроса. Оттук нататък сме отворени, но пак казвам – задължителното присъствие е трудност, а ние ще държим на него. Няма как участници от университети например в Берлин или Хайделберг да участват, ако не са тук. Ако направят всичко възможно да дойдат, могат да са от другия край на света.
В рамките на 43-я Национален студентски литературен конкурс „Боян Пенев“ ще бъде представена книгата „Опашката” на Захари Карабашлиев, както и на новата стихосбирка „Есенен Великден” на Петър Чухов, предстои и литературно четене от проф. д.н. Пламен Дойнов по последната му стихосбирка „Влюбване в тирана“. Всеки, който се интересува, може да види цялата програма тук.
UniMedia