Университетът
Фори се сприятели с децата в още една детска градина

Още една детска градина започна работа по Образователната програма „Играй с Фори“, която е насочена към развитието на емоционалната грамотност при децата. Автор на “Играй с Фори” е доц. д-р Севджихан Еюбова, преподавател в Шуменския университет.
Ключовите концепции, които преподавателите в ДГ“Пчелица“ град Шумен очакват децата да придобият, са, че емоциите се променят, че може да има различни емоции за едно и също събитие, че всеки преживява различно и изказва по различен начин своята емоция. Целта е децата да разберат, че всички емоции са ценни, а още по-важно е човек да се научи какво да прави с тях и как да ги контролира.
А как са минали първите срещи на децата с Фори? Ето какво разказват преподавателите в “Пчелица”:
Децата от Първа група още са мънички и дори не подозират, че им предстои тепърва да навлязат в разнообразието от емоции и чувства. Като начало те научиха характерните белези на таралежите, с какво се хранят те, спят ли зимен сън и по какво се различават от другите животни. Някои от децата се досетиха, че когато Фори се усмихва, той е щастлив. Беше им трудно обаче да отгатнат как се чувства той, когато изглежда унил. Децата се запознаха и с приятелите на таралежчето и си поговориха за това, колко е важно приятелството, защото винаги е по-забавно, когато имаш с кого да поиграеш.

Децата от Втора група с усмивка разбраха, че Фори не е просто симпатичен таралеж с червено шалче. Фори е истински добър приятел. А какво правят най-добрите приятели? Обичат да прекарват време заедно, да се забавляват и да си помагат. Фори им разказа как да познават когато приятелят им е ядосан или пък тъжен или щастлив. Как трябва да бъдем до него и да му помогнем когато видим, че има нужда от помощ.
В първата си среща с Фори, децата от Трета група му разказаха коя е тяхната любима игра с топка. Поканиха го да поиграят заедно, но как ще опазят топката от бодличките на Фори? Разбраха, че това ще стане само ако внимават да не го ядосват. Така, когато е спокоен, той няма да се свие на кълбо и ще може да играе с всички.
В Четвърта група с помощта на любимата детска енциклопедия, децата имаха възможност да опознаят таралежите, техните характеристики, дейности и ежедневни занимания. Децата слушаха с интерес непознатата за тях информация, но най-впечатлени останаха от фактите за бебетата таралежи.

В края на срещата с Фори, на децата от всички групи бе предоставена възможност до оцветят своя нов приятел, като отбележат характерните цветове на аксесоарите му – червен шал и червени обувки.
В момента осем детски градини в Шумен, Тутракан и няколко в Област Ямбол работят по Образователната програма „Играй с Фори“ и предстои да се включат още.
UniMedia