Университетът
Сияна Симеонова: За китайците образованието е най-важно

По малко по-нетрадиционен начин ще се проведе курсът за китайски език и култура в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. Със съдействието на Институт “Конфуций” – Велико Търново за седма поредна година шуменци имат възможността да изучават екзотичния език при това напълно безплатно. Тази година обаче заради ограниченията за разпространението на COVID-19 курсистите ще учат онлайн чрез платформата Google Meet.
Преподавателката по китайски език и култура за учебната 2020/2021 година е Сияна Симеонова. В момента завършва магистратура «Транслатология с китайски и английски език» във Великотърновски университет “Св. св.Кирил и Методий”. Ето какво разказа тя за себе си и за нейното приключение в Китай през UniMedia:
Сияна Симеонова: Аз съм си родом от Шумен. Завършила съм Средно училище с хуманитарен профил „Йоан Екзарх Български”, след което имах доста големи колебания какво да уча. Общо взето преминах през биохимия и медицина, докато стигна до специалността Южна, Източна и Югоизточна Азия в Софийския университет. Съвсем случайно попаднах в тази специалност, към този момент тя бе сравнително нова. Някакъв изявен интерес към Азия не съм имала, но когато сме учили в училище световна история, винаги със страхопочитание съм подхождала към азиатските култури. Китай и Индия са две много древни държави. И някак си винаги много ме е привличала тяхната способност да съхранят традициите си, да ги продължат до ден днешен. Това, което видях в Китай беше, че китайците знаят, уважават и предават на поколенията традициите си.
UniMedia: А как попаднахте в Китай?
Сияна Симеонова: Отидох в края на август 2016 година. Току що бях завършила втори курс в Софийския университет и кандидатствах за ежегодните стипендии на китайското правителство. Така спечелих езикова специализация за една година в университета Фудан (бел.ред.-основен публичен изследователски университет в Шанхай, счита се за един от най-престижните и селективни университети в Китай). Там учих само език – четене, говорене, писане… Това беше едно незабравимо изживяване със сигурност ми помогна да усъвършенствам китайския си, тъй като го бях учила само една година преди да замина. Всъщност най-много ми помогна това, че нашите лектори ни преподаваха само и единствено на китайски, ние в лекции не можехме да говорим на английски. Ако имахме въпроси по един или друг начин трябваше да се опитаме да ги зададем на китайски, отговаряха ни на китайски и общо взето неволята учи – на този принцип. Ние бяхме няколко българи и всички бяхме много притеснителни, но трябваше да си прекарваме интернет, да плащаме сметки, да се оправяме в бюрото, което е за временно пребиваване и общо взето накрая аз говорех от името на всички ни. Така искам или не искам се престрашавах да говоря китайски. Това много ми помогна, защото вече бях решила, че ще започна да работя с китайски като се върна в България. И още в Шанхай кандидатствах за позиция в китайска компания, която има офис в София. Интервюто се проведе в Шанхай, одобриха ме и така започнах работа в София.
UniMedia: Какви са най-впечатляващите Ви спомени от Китай?
Сияна Симеонова: Откъм храна нещата стоят много по-различно. Предполагам, че всеки е чувал израза, че истинската китайска храна няма нищо общо с европейската китайска храна или с шуменската китайска храна. Тя е много специфична и китайците я издигат в култ. 80% от разговорите на моите приятели и познати китайци са да споделят какво са яли, какво ще си готвят, къде ще отидат на вечеря. При тях това е един начин на живот. Отделно всеки град има собствена кухня, която се отличава с нещо. В Шанхай тя залага много на морски дарове и е сладникава, което на мен не ми допадаше много, защото не ми беше много приятно да ям риба със захар. Но с времето свикнах, престраших се да пробвам разни специалитети като сепии и др. и в крайна сметка намерих, това, което да ми пасне на вкуса. От към градоустройство – всичко е много мащабно и необятно. Много ме впечатли именно фактът как този огромен организъм Шанхай, който е по неофициални данни е около 31 милионен град, функционира. Мислех си и, че Шанхай е интернационален град и наистина той е най-космополитният китайски град. Аз обичам да се возя в градски транспорт и след някой изпит или вечер хващах автобус и пътувах до някаква крайна точка, за да слушам китайците и просто да ги наблюдавам. Така съм попадала в някои квартали на Шанхай, където възрастни хора не са виждали чужденци. Имах няколко случая, в които идваха при мен хора, пипаха ме, прегръщаха ме и като разберат, че знам китайски не ме пускаха да си ходя. Опитвали са да ме сватосват със синовете си. Така че дори и в Шанхай има хора, които не са виждали чужденци, но са много добронамерени. Имах случай във влака, когато си бях объркала класата и вместо във втора, попаднах в първа класа. Така 30 минути се возих в едно купе с един дядо и се заговорихме. Той беше писател, подари ми най-новата си книга, даде ми автограф – на мен, един напълно непознат човек. Така че китайците са много сърдечни и отворени към другите.
UniMedia: А образователната система?
Сияна Симеонова: Образователната им система (или поне това, което видях във Фудан) е на светлинни години напред. Отношението на студентите към учебния процес! Те издигат в култ образованието. Учениците имат страшен респект към учителите и са много съвестни. Случвало се е да се връщам 22 часа от някъде и да видя как те още карат лекции във факултетите си. Моите преподаватели бяха изключително ерудирани, много обрани, подготвени в културно отношение, защото ние бяхме студенти от цял свят. Те по никакъв начин не са проявявали някакви предпочитания.
UniMedia: Какво можем да научим от китайците?
Сияна Симеонова: Според мен най-вече да сме сплотени и да се уважаваме. Защото те наистина са изключително сплотени, а когато видят, че някой има проблем, бързат да му помогнат – било то познат или непознат. Заедно се изправят срещу трудностите, а не се обвиняват и винаги първо търсят причината у себе си. Те казват така: ако някой те е настъпил, ти помисли къде е вината ти, защото твоят крак е бил там. Аз съм свидетел как в ресторант, когато се събира семейство, внуците не сядат, а стоят до масата, докато не дойдат възрастните – родителите им и бабите и дядовците.
Началото на курса по китайски език и култура в Шуменския университет е 12 октомври. През уикенда ще има курс за китайска култура. Там освен пъстрите впечатления на Сияна курсистите ще могат да се запознаят и с различните периоди от историята на Китай, литературата, културата, фестивалите, празниците, традициите и (разбира се) храната.
Сияна Симеонова: Курсът е планиран на три групи – начинаещи, напреднали и деца. В курса за деца ще използваме картинки, за да може по-лесно да научат йероглифите, щe говорим и интересни неща за Китай като пандите например.
Обучението ще продължи до юни 2021 г. Всички желаещи могат да се запишат в Центъра за международно сътрудничество в Корпус 1 или на телефон 0892 04 13 87.
Автор: Виктория Иванова
Снимки: Facebook