Университетът
Сета Аведисова: “Заедно в час” е изключително приключение

UniMedia вече ви разказа за нея – Сета Аведисова. Сета завършва бакалавърската си степен в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” в специалност „Начална педагогика с чужд език” през 2018 година, а през 2019-та преборва конкуренция от над 2000 човека, кандидатствали по програма “Заедно в час”, за да стане една от едва стотината участници в програмата. Днес, преминала през първия етап на обучението, тя вече има работа. Първият учебен ден на 2020-та година ще я намери в 75 ОУ „Тодор Каблешков“ в София. Ето какво разказва тя за участието си в уникалния проект Заедно в час:
„Първият етап на обучението ни се проведе онлайн, заради пандемията. Започна началото на юли и продължи общо 3 седмици. Като учител с много малко стаж, темите, които разглеждахме, ме накараха да се замисля върху много неща, като неравенството в образованието например”, започва своя разказ Сета. В рамките на обучението участниците получават задачи, имат малко теория, а след това имат два – три часа за да изпълнят заданието, което са им дали.
„Имахме доста време за саморефлексия – върху нашите отношения с хората като цяло и по-конкретно за работа с малцинствата. Учихме се как да установим обратна връзка с тези деца, което да доведе до положителен резултат за тях. С други думи казано – хем да накараш ученика да работи още, хем да му покажеш, че се справя страхотно, да го мотивираш по някакъв начин и да му обясниш какво още има да надгражда. В хода на обучението самите ние получавахме такива обратни връзки от нашите координатори. Това се случи, когато вече започнахме работа в Лятната академия с децата”.
Защото след след много задачи и интензивно обучение, следва Летен институт, в който преподават материал на реални ученици. Отново онлайн.
„Летният институт продължи две седмици, през които правихме всичко, което един учител прави и в реална среда. Участниците (ученици доброволци) в тази академия бяха деца от цяла България, защото просто беше в онлайн форма. А преподавах предмета Околен свят на деца, които са първи за втори клас и разглеждахме материала за втори клас. В нашия клас бяхме 4 учителки. Идеята е да се преподава така, че на децата да им е забавно, да се използват по-нови, по-иновативни методи. Уроците бяха структурирани в 5-етапен модел – ангажиране, изследване, разясняване, задълбочаване и обобщаване с оценяване. На децата им беше много интересно, имаше нестандартни неща, които в класната стая няма как да бъдат направени. В този ред на мисли в България съвсем спокойно може да се проведе обучение в електронна среда. Само трябва да има достатъчно желание, защото на мен, сблъсквайки се за първи път с онлайн обучението, ми отнемаше много време за подготовката на уроците. Но хубавото на онлайн обучението е, че интернет е пълен с ресурси, които може да се използват и няма ограничение в това отношение. Докато в училище понякога нямаш мултимедия, нямаш интернет, нямаш чисто технически условия. Но трябва да кажа, че все пак аз предпочитам обучението в класната стая”, категорична е тя.
Сертификатите, че са завършили първият етап от обучението, са връчени на участниците на 19 август в София, където всички се виждат за първи път на живо. А от този момент тръгва и самото търсене на работни места. Но именно на тази среща Сета се запознава с директорката на едно от училищата-партньор на Заедно в час. Става въпрос за 75 ОУ „Тодор Каблешков“ в квартал Факултета в София. По-късно разбира, че директорката се е обадила на координаторката на Заедно в час, която търси работа на участниците, за да се интересува специално от нея. „Тогава аз бях в Русе, понеже бях избрала да работя в този регион. Но сега живея в Костинброд и работя в София. Направих тази крачка, за да работя това, което искам“.
Сега й предстоят две години договор с това училище, а тепърва започва да получава задачи от Заедно в час. Те са почти същите, които е минала на обучението, но в момента трябва да ги направи с реален клас.
„От 1 септември съм на работа, в момента обикалям по домовете на учениците ми, запознавам се с моите деца, искам да ги видя, събирам телефонни номера на родители”, допълва още Сета.
А междувременно обученията на Заедно в час продължават. „Може би още през октомври ще има занятия, очаквам много неща в тази насока. Имаме доста работа, но това надгражда уменията ни на учители, за да бъдем по-добри професионалисти.”, каза още Сета.
UniMedia