Университетът

Въпросът с Болградския район в Одеска област

Правителството на Украйна одобри плана за регион Одеса във версията, предоставена от Одеската областна държавна администрация, според която Болградският район в Одеска област да бъде разделен на 5 по-малки административни единици. (Общо в Украйна има около 200 хиляди българи сочи официалното преброяване в страната, а значителна част от тях живеят в Одеска област, където е Бесарабия и където се намира Болградски район.)

По отношение на спорните въпроси в област Болград и село Заря в Сарацки район, Кабинетът на министрите не се съобрази с мнението на жителите на региона и реши да се създадат пет общности на базата на област Болград – с центрове в Болград, Городни, Криничен, Василиевка и Кубей. Беше взето решение село Сарая да се включи в район Сарацки.

По време на обсъждането на народния депутат от Одеска област Антон Кисе призова членовете на правителството да вземат предвид икономическия потенциал на село Заря и да формират около него нова обединена териториална общност. Освен това той поиска от членовете на правителството разяснения относно бъдещата област Болград.

Коментирайки този въпрос, заместник-министърът на външните работи на Украйна Василий Боднар заяви, че са проведени преговори между ръководителите на министерствата на външните работи на Украйна и България по въпроса за бъдещия Болградски окръг. Взето е решение да се поддържа диалог между външните министри на двете страни по време на втория етап на административно-териториалната реформа, когато се взема решение за консолидиране на областите на Одеска област. “Сега, доколкото разбирам, не говорим за създаването или ликвидирането на района. Това ще бъде диалог на министерско ниво”, каза Боднар.

Членовете на Кабинета на министрите решиха да не правят промени в дългосрочния план на Одеската област и приеха версията на Одеската областна държавна администрация, която е разработена зад кулисите и не взема предвид мнението на хората от региона.

Днес българи и гагаузи живеят компактно в област Болград. В съседните райони също има българи, но има и много села с предимно украинци, молдовци и руснаци. За българите регионът Болград е място, където се събират, провеждат се фестивали, а град Болград е център за бесарабските българи. Затова жителите на областта също се застъпват за запазването й като административно-териториална единица. Становището им е (на областния съвет на Болград и на областните съвети на селото) е изпратено до Одеската областна държавна администрация и правителството.

Автор: Юлия Ившина, II курс, Журналистика и реклама

Снимка: Wikipedia

Close