Университетът

Шуменски учени представят книга в навечерието на Деня на будителите

Изследователски колектив от катедра “Български език” към Шуменския университет “Епископ Константин Преславски” ще представи книга, посветена на българските писмовници през Възраждането.

Книгата носи заглавието “Писмовниците на Българското възраждане като източник за формирането на книжовния език”. Става дума за особена книга-помагало, която представлява сборник от образци и указания за съставянето на писма, които пък са основният начин за общуване през Възраждането. Във времето на Възраждането се появяват така наречените „писмовници”, които представляват сборници с образци за писане на писма, показващи стандартно за времето си оформление на текстовете. Като пример за автор на писмовник може да се даде дупничанина Георги Икономов със изданието си  „Краткий най-новий писмовник“ от 1856 година.

Организаторите на събитието неслучайно са избрали датата за представянето на книгата – 31 октомври. Това е в навечерието на Деня на Будителите, когато отбелязваме нашата благодарност и почит към онези личности от българската история, дали своя принос за духовното извисяване на българите.

Автори на изследването са ръководителят на научния проект проф. д-р Надка Николова, както и проф. д.ф.н Диана Иванова, проф. д-р Кина Вачкова и доц. д-р Мийрям Салим-Ахмед.

Ръководител на проекта е професор Нaдка Николова. Тя е български учен, доктор по филология с научни интереси в областта на езиковата култура, историята на новобългарския книжовен език, теорията на книжовните езици, социолингвистиката, съвременната, историческа и съпоставителна лексикология, лексикографията и сравнително славянското езикознание.

Тя ще представи книгата заедно с гл. ас. д-р Николай Николов.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Фонда за научни изследвания към Министерството на образованието и науката. Премиерата на книгата ще бъде на 31 октомври (вторник) от 17:30 часа в Регионалната библиотека “Стилиян Чилингиров”.

Автори: Христина Стоянова и Тодор Тодоров, III курс Българистика и медии

Close