Университетът

Обсерваторията чества 100-годишнината на Международния астрономически съюз

С наблюдение на пасажа на Меркурий и на частичното лунно затъмнение тази година, с концерти, изложби и множество инициативи Астрономическата обсерватория на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” ще отбележи 100-годишнината на Международния астрономически съюз, 100 години от създаване на релативистката теория на Айнщайн и 50 години от кацането на човек на луната, които честваме през 2019-та година. Това заяви за UniMedia директорът на обсерваторията, проф. дфн Диана Кюркчиева. Във връзка с тези три годишнини Международният астрономически съюз организира редица мероприятия под надслов: „100 часа астрономия”. „Това буквално означава да се проведат 100 часа наблюдения от ученици, деца, граждани, така че да станат съпричастни към нашата наука. Ние се включваме във всички възможни инициативи на Международния астрономически съюз”, уточнява проф. Кюркчиева.

„Както винаги планираме всички интересни в астрономическо отношение събития – пролетно и есенно равноденствие, лятно и зимно слънцестоене, астрономически наблюдения за запознаване с небето в съответните сезони, които събития са напълно отворени за гражданите. Акцентът тази година обаче е поставен върху наблюдение на слънцето, защото създаването на релативистката теория се свързва с едно наблюдение на пълно слънчево затъмнение преди 100 години”, допълва още тя.

Освен тези инициативи ще бъде организиран и конкурс за деца на тема „Ограничаване на светлинното замърсяване”. Началото ще бъде поставено в началото на март, а награждаването ще бъде в Деня на светлината 16 май. Ограничения във възрастта няма, а децата ще бъдат разделени в няколко възрастови групи.

Ден преди Деня на космонавтиката (12 април) във фоайето на обсерваторията ще се проведе концерт с космическа музика. Предвижда се участие да вземат ученици и студенти.

Инициативите продължават и с две изложби – „Жените в астрономията”, посветена на осми март и „100 астрономически изображения”, която ще бъде качена и в интернет, а потребителите ще могат да гласуват за трите изображения, които най-много са им харесали.

През 2019-та година се очакват две изключително интересни астрономически събития – частично лунно затъмнение, което ще можем да наблюдаваме от България на 16 юли и пасажът на Меркурий по диска на слънцето на 11 ноември. За пасажа ще бъде организирано дневно наблюдение, което ще се проведе на площадката пред обсерваторията, за да могат максимален брой хора да имат възможността да го видят.

Автор: UniMedia

Close