Шумен

„Шаренийки“ прославиха Шумен и България в сърцето на Италия

На 28.06.2025г улиците на живописното италианско градче Соренто се изпълниха с ритъма и колорита на българската народна песен. Сред пъстрата палитра от култури и традиции, гласовете на талантливите деца от вокалната група „Шаренийки“ при II ОУ „Д-р Петър Берон“, град Шумен, зазвучаха като истинска музикална магия.

„Българската народна песен е магия! Слушаш, наслаждаваш се на красотата ѝ, после ръкопляскаш…“. Така започва разказът на Христомила Станева, ръководител на вокалната група, която преди броени дни се завърна от престижния Internacional Folklore Festival „Tarantella del Vesuvio“, провел се в Piano di Sorrento, Италия.

Изпълнението на „Шаренийки“ предизвика възторга на международната публика, а бурните аплодисменти на местните зрители за пореден път доказват, че българският фолклор има силата да вълнува без значение от езика и границите.

Децата от II ОУ се включват в пъстрото дефиле по улиците на Соренто, с гордо развято българско знаме и с песни, които разказват за нашата история, душевност и културна идентичност. Освен вокалната група, участват и танцьорите от ДТА „Пъргавелче“. Заедно с представители от Унгария, Литва, Турция, Италия, Украйна, Хърватия, Словения, Грузия, Румъния, Полша, Сърбия и други страни, те създават тази незабравима празнична атмосфера.

Един от най-емоционалните моменти за „Шаренийки“ е участието им в специална програма, излъчена наживо по италианската телевизия, както и изпълнението им в параклиса Suore Elisabettiane Bigie, където огласяват пространсвтото с една от най-обичаните си песни – „Хубава си, моя горо“ .

„Това е първото международно участие за нашата група. Щастлива съм от постиженията на състава и от това, че децата с гордост изпълняват нашето най-голямо богатство – българският фолклор“ , споделя Христомила Станева с вълнение и благодарност.

Госпожа Станева се съгласи да отговори на няколко въпроса, които възникнаха спонтанно след участието им на този фестивал.

Кои са участниците от “Шаренийки” при II ОУ ” Петър Берон”?

Христомила Станева: Децата са 16 момичета и едно момче от 4 до 7 клас.Не се занимават с музика, освен в часовете по вокална група. Всяка година от състава излизат седмокласници и влизат четвъртокласници.Тази година изпращаме 6 момичета от седми клас, които пеят при мен от 4 години. Ходили сме на конкурси и фолклорни фестивали в България, от които имаме награди. Но този е първият в чужбина.

Кое е различното и специфичното в този фестивал и участниците в него? Какво Ви направи впечатление и от какво се впечатлиха Вашите възпитаници?

Христомила Станева: Различното е, че е международен. Задължително искам да отбележа, че благодаря искрено на Сдружение Гайтани с председател Роза Чанова за оказаното съдействие при получаване на поканата и организацията на фестивала. Участието ни беше съвместно с ДТА Пъргавелче. Децата най-много се впечатлиха от другите групи, направиха си много снимки с тях, обмениха си координати. Хареса им и гр.Соренто, плажа и морето.

С кои песни участвахте във фестивала? Коя песен изпълнихте в параклиса “Suore Elisabettiane Bigie”?

Христомила Станева: Във фестивала участвахма с две песни акапела на Филип Кутев – „Вечерай Радо” и „Бре, Петрунко”. В параклиса изпяха вечната българска песен „Хубава си моя горо”.

В какво се състои подготовката за фестивала или по-скоро подготовката за фестивала е само част от приключението?

Христомила Станева: Разучаването на песните не беше с цел участие в точно този фестивал. Просто децата ги харесват и пеят с удоволствие!

Как бихте оценила представянето на момичетата от 1 до 10 и как оценяват те преживяното на този фестивал?

Христомила Станева: Аз съм пристрастна и ги оценявам с 10. Тяхното мнение е, че фестивалът им хареса и са готови следващото лято да посетят и друг фестивал от този тип.

Поздравяваме Христомила Станева и „Шаренийки” за впечатляващото им участие и благодарим за предоставената ни възможност да разкажем тяхното преживяване, което е пореден повод за гордост.

А фестивалът не само носи признание на младите шуменски таланти, но и оставя траен отпечатък в сърцата им – като вдъхновение, мотивация и заслужено признание за усилията им.

Автор: Андрияна Христова, I курс „Българистика и медии”

Снимки: Личен архив Христо Мила Станева

Close