Университетът
Университетът с максимална оценка от МОН за Политиката за развитие

Максималната оценка 4,00 получава Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ от Министерството на образованието и науката за изпълнението на първата година от Политиката за развитие на висшето училище.
„Оценката означава, че Шуменският университет е изпълнил предвидените по Политиката за развитие дейности за първата година след утвърждаването на документа. Означава, че целият академичен състав е работил активно и успешно по заложените цели и показатели“, заяви за UniMedia доц. Росица Давидова, зам.-ректор на ШУ.
34 показателя, обединени в 15 задачи и шест цели. Това съдържа Планът. Максималната оценка гарантира, че Шуменският университет е постигнал изпълнение на 100 процента по всички показатели.
Всяка от целите има определена тежест. Част от задачите, заложени в политиката за развитие, са свързани с осъществяването на активна научноизследователска дейност. „Това включва в себе си публикационна дейност и проектна дейност. Голяма част от показателите са свързани с актуализация на учебните планове и програми, в съответствие със съвременните изисквания и тенденции, с повишаване на дела на дигитализираното образователно съдържание, със създаване на условия за учене и оценяване в електронна среда, с усъвършенстване на формите на текущия контрол и увеличаване на техния дял при формиране на крайната оценка по отделните дисциплини, с разработването и внедряването на интегрирани специалности“, уточни доц. Давидова.
И допълни: „Много важна част от нашата работа е и осъществяването на активна дейност в сферата на продължаващото образование. Това се осъществява в ДИКПО – Варна и в Центъра за продължаващо образование, където се реализират такива обучения“.
„В изпълнение на една от целите, а именно цел 3. Свързаност и партньорство, Шуменският университет осъществява успешно сътрудничество със средни училища, както и с редица висши училища в България. През отчетния период имаме и увеличение на броя чуждестранни университети, които са наши партньори“.
На този етап ШУ има 69 действащи договора с университети от 17 страни по Еразъм+ и 61 действащи договора за двустранно сътрудничество. Академичните партньорства са свързани със съвместна научноизследователска дейност и работа по проекти, специализации и мобилности в чуждестранните университети, с реализиране на съвместна художественотворческа дейност, обмен на добри образователни практики и др.
„Получаването на тази висока оценка и реализирането на всички дейности по Политиката за развитие са важни, защото по този начин ние отговаряме на Стратегията за развитие на висшето образование в България, както и на изискванията на Министерството на образованието и науката.“, категорична е доц. Давидова.
UniMedia