Университетът

Университетът и градът отбелязват Деня на будителите

Утре страната ни ще отбележи за 110-ти път един от най-важните празници в календара. За първи път в Пловдив през 1909 г. се чества Денят на народните будители. В официалния календар празникът влиза след Първата световна война. Идеята е на министъра на просвещението Стоян Омарчевски, а в утвърждаването на Деня на народните будители се включват Иван Вазов,проф. Беньо Цонев,проф. Любомир Милетич. Идеята за името на празника е на шуменеца проф. Боян Пенев.

През годините на тоталитаризма празникът е забраняван и отново възстановен след демократичните промени. На този ден празнуват научните работници и журналистите.

В Шумен по традиция ще се организира ритуал за Деня на народните будители. Организатор на събитието е община Шумен заедно с народно читалище „ Добри Войников“- 1856,  народно читалище „Стилиян Чилингиров“, както и Военния факултет „Артилерия, ПВО и КИС“.

Към ритуала, който ще започне от 10.30 ч. с поднасяне на венци пред паметника на Нанчо Попович пред читалище „Добри Войников“, ще се присъединят преподаватели и студенти от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

По-рано от 10:00 часа пред Ректората ще се проведе тържество. Ще бъдат поднесени цветя на признателност пред паметника-свитък със словата на патрона на университета.

На тържеството председателят на шуменския клон на Съюза на учените проф. Андрей Андреев ще връчи удостоверенията на шест новоприети членове, преподаватели в Шуменския университет.

След това академичната общност ще се включи и в общоградското честване на Деня на будителите. Там слово за значението и значимостта на празника ще поднесе доц. д-р Константин Константинов.

Пресияна Петрова, II курс Журналистика и реклама

Close