Университетът
Как математиката става забавна?

Със страст както към математиката, така и към преподаването, Анелия Чолакова и Ивана Ангелова от Шуменския университет се впускат в стажантската си практика във II ОУ „Д-р П. Берон“ в Шумен. Те са в четвърти курс в специалност “Информационни технологии, информатика и математика” и стажът в училището е част от обучението им.
Двете момичета подчертават, че в работата си във II ОУ „Д-р П. Берон“ са разбрали важността на ангажирането на учениците по начин, който надхвърля традиционните методи в класната стая. Според тях насърчаването на любов към математиката в ранен етап може не само да подобри академичните постижения, но и да внуши оценяване на важността на науката за цял живот.
Под ръководството на Антоанета Ковачева, старши учител по математика, Анелия и Ивана са изработили поредица от математически задачи и план за създаване на приятелско математическо състезание, съобразено с интересите и възможностите на децата от пети клас. Целта е проста, но амбициозна: да направят ученето на предмета математика забавно, достъпно и завладяващо за всички участници. Трите пети класа сами са избрали по трима представители на клас, които да вземат участие.
“Решихме да направим нещо по-нестандартно като тип урок, защото в състезанието едновременно съчетаваме различни подходи, а една от игрите е с електронната дъска”, заяви за UniMedia Антоанета Ковачева. И допълни: “И друг път сме правили такъв тип състезание, миналата година беше тематично за числото Пи, а сега е свързано със знанията на учениците. Целим просто по по-интересен начин да им проверим знанията.”
“Това е детската ми мечта – да стана учител” уточни Анелия допълни, че идеята за инициативата е съвместна, като само за една седмица са събрали материалите и са измислили задачите.
“За децата това състезание е важно и интересно, кара ги да обичат повече математиката”, заяви Ивана Ангелова. “Аз също мечтая да стана учител, защото ми харесва постоянно да съм сред младите, да слушам начина им на мислене. За мен математиката не е скучна, може да се направи привлекателна за младите чрез иновативни методи като именно това състезание – това е вид игра, вид забавление, с което те да видят, че математиката не е скучна“.
Състезанието обхвана предизвикателства, които комбинират критично мислене, решаване на проблеми и работа в екип. От пъзели до сложни задачи, всеки елемент е предназначен да насърчава активното участие и сътрудничество между учениците. Под ръководството на Анелия и Ивана децата работиха заедно, подкрепяха се и се насърчаваха взаимно, докато се справяха с всяко предизвикателство с решителност и ентусиазъм. Жури в състав проф. д.н. Наталия Павлова, преподавател в Шуменския университет, Павел Павлов, директор на II ОУ „Д-р П. Берон“ и Татяна Янчева, старши учител по математика в училището излъчи победителите – Vб клас. И докато някои излязоха победители, всеки участник си тръгна с новооткрита увереност в способността си да побеждават математическите предизвикателства.
Състезанието послужи като напомняне, че със страст, решителност и капка въображение всеки може да успее. А Анелия и Ивана под ръководството на Анелия Ковачева доказаха, че встъпвайки към ученето с радост и вълнение, образованието се превръща не просто в дестинация, а във вълнуващо приключение, изпълнено с безкрайни възможности.
UniMedia