Университетът
“Съвременният дискурс в науката” обедини учени от цяла България

Научна конференция с международно участие „Съвременният дискурс в науката“ се проведе традиционно в Аулата на Педагогическия университет на Шуменския университет.
Събитието започна с откриване на изложба „АртДискурс“ в галерия “Университетска” на студенти от специалност Педагогика на обучението по изобразително изкуство. Всички, участвали в експозицията, бяха отличени и включени в тридневен артпленер в Двореца в Балчик.
Тази година „Съвременният дискурс в науката“ с международно участие събра над 70 учени от университети от цялата страна. Конференцията откри деканът на ПФ доц. Росица Михайлова в присъствието на Ректора на Шуменския университет проф. Георги Колев, зам.-ректора проф. Росица Давидова, зам.-ректора проф. Чавдар Сотиров и зам.-ректора доц. Екатерина Люцканова.
„Интересът към тази конференция е изключително голям през изминалите години и това доказва, че тя заема своето достойно място сред научната общественост. Принос за това имат всички участници. Много съществен факт е, че на конференцията среща си дават учени от различни области и от различни университети, обсъждат своите възгледи, идеи и опит и намират иновативни решения. Убедена съм, че и сега ще е така“, заяви зам.-ректорът проф. Росица Давидова.
Приветствие към участниците в конференцията поднесе и зам.-кметът с ресор “Образование и култура” Найден Косев на Община Шумен.
Конференцията беше организирана в шест тематични панела, обхващащи разнообразни и актуални въпроси, свързани с педагогика и управление на образованието, социална и специална педагогика, предучилищна и начална училищна педагогика, технологично обучение и професионално образование, социални дейности, изобразително изкуство, музика, физическо възпитание, спорт и рекреация. Публични лекции изнесоха доц. д-р Теодора Игнатова („Визия за съвременния учител по физическо възпитание“), проф. д-р Янна Рускова („Интерпретацията в музикално-изпълнителската дейност – традиции, норми, свобода“), проф. д-р Снежанка Георгиева („Управление на качеството на образование в контекста на компетентностния подход“), проф. д-р Керанка Велчева („Менторството в дуалното обучение в професионалната подготовка на учениците”), доц. д-р Камен Теофилов („Дигиталният фоторазказ в обучението по изобразително изкуство“).
В първия панел „МУЗИКА“, с модератор проф. Д-р Янна Рускова се обсъдиха доклади, разглеждащи музиковедската компетентност на бъдещите учители по музика, роля на изкуството в концепцията за цялостност на образованието, управление на качеството и ефективността на музикално – изпълнителския процес.
Във втория панел „Предучилищна и начална училищна педагогика“ бяха дискутирани въпроси, свързани с груповата изобразителна дейност в детската градина като метод за социализация на децата, театърът като педагогическо средство, специфични компетенции на бъдещите детски педагози, повишаване на мотивацията за учене на учениците при усвояване на историческите знания в обучението по човекът и обществото. Модератор беше доц. д-р Калина Алексиева.
Проф. д.н. Нели Димитрова беше модератор на третия панел. В него участниците обсъдиха значими теми, свързани с организационно поведение, организационна култура и организационно развитие, характеристика на педагогическа акмеология като научно направление в управление на образованието, ефективност на формите за електронно обучение на учениците в прогимназиалния етап на училищното образование.
В четвъртия панел с модератор проф. Д-р Керанка Велчева беше коментирано интерактивно учене и наставничеството в професионалното образование. В панела „Социална и специална педагогика“, „Социални дейности“ с модератор доц. д-р Веселина Илиева, се разгледаха теми като социално консултиране в интеракция и нормативната рамка на проблема за практическото обучение на студентите от специалност „социални дейности“.
А в панела „Физическо възпитание, спорт и рекреация“ с председател проф. Д-р Стефан Базелков се поставиха въпроси, свързани с моделите за развиване на физически качества в началното училище и подготовка на подрастващи футболисти в зависимост от компетенциите и възможностите на техните треньори.
Научна конференция с международно участие „Съвременният дискурс в науката“ е традиционна за Шуменския университет и с годините се утвърди като изключително висока академична платформа, където се срещат идеи и визии за развитието на науката.
UniMedia