Университетът
Студенти представиха доклади за радиационната безопасност
Студенти от Факултета по технически науки на Шуменския университет участваха в Научна конференция „Радиационната безопасност в съвременния свят“, организирана от Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. Научният форум е посветен на 170-годишнината от рождението на Анри Бекерел, откривател на естествената радиоактивност и носител на Нобелова награда за физика за 1903 година.
В програмата на конференцията бяха включени три доклада на студентите: Еда Закир, II курс в специалност Сигналноохранителни системи и сигурност, Деян Иванов, II курс в специалност Сигналноохранителни системи и сигурност, Нина Паскалева, II курс в специалност Комуникационни и информационни системи, Сезгин Хасан, I курс в специалност Технологии за киберсигурност, Мирослав Кацаров, I курс в специалност Компютърни технологии за автоматизация на производството.
“Желая да имам академично развитие в университета и публикационната ми активност е от значение. За мен академично развитие означава максимално да оползотворя всички възможности, които университетът ми дава. А те не са малко.”, каза за UniMedia Еда Закир.
“Ние имахме възможност да се включим и онлайн, но решихме да отидем на място в Търново. Това беше първото ми участие в научна конференция и като цяло исках да видя какво представлява. Така с другите участници можем да го предадем и на състудентите ни. Разбрахме, че повечето студенти се притесняват да участват в подобни форуми. Аз лично доста се притеснявах да изляза пред аудитория, в която имаше представители на университети от цяла България, и да представя доклада, но благодарение на проф. Цветослав Цанков всичко мина успешно”, уточни още Еда.
Докладите, представени от шуменските студентите на Научна конференция „Радиационната безопасност в съвременния свят“ са: „Защита на населението при опасност от радиационна авария“, „Държавна политика в областта на осигуряването на ядрена и радиационна безопасност на Руската федерация“ и „Допустими дози на йонизиращите лъчения в България“.
Студентите получиха удостоверения за участието си в научната конференция, а сборникът на конференцията, в който ще бъдат публикувани докладите им, е включен в Националния референтен списък на съвременни български научни издания с научно рецензиране.
UniMedia