Университетът

Студенти по Растителна защита развиват умения на бъдещи лидери

Предприемачество, презентационни умения и дигитална креативност. Тези умения са критично важни за всеки млад човек в дигиталната ера. Именно развитието им е и целта на обученията на студенти от професионално направление Растителна защита на Шуменския университет. На официална церемония те получиха своите свидетелства за успешно проведените обучения, които се организират по проект BG05M2ОP001-2.016-0022 “Модернизация на висшето образование по устойчиво използване на природните ресурси в България” (NatuResEdu).

„Към този момент по проекта са реализирани курсовете: „Предприемачески умения и устойчивост на резултатите“, „Презентационни умения и управление на влиянието“, „Дигитални технологии и креативност“. В момента обученията продължават със следните курсове: „Коучинг-техники за личностно и професионално развитие“, „Придобиване на граждански и обществени компетентности“, „Приложение на облачните технологии в бизнеса“. уточни за UniMedia проф. Росица Давидова, зам.-ректор на Шуменския университет.

Какво предстои още по проекта?

Проф. Росица Давидова: Важен акцент по проекта са включените разнообразни дейности, насочени към кариерно ориентиране и развитие на меки умения у студентите за реализация на пазара на труда. Съвместно с представители на бизнеса ще бъдат организирани и проведени редица събития – кариерни борси, Проектни седмици, Работилница за иновации, Ден на предприемачеството.

До края на годината ще бъдат организирани две кариерни борси, където студентите ще могат да се запознаят с успешни компании, работещи в професионалното направление, да се срещнат с потенциални работодатели, ще получат подробна информация за кариерните възможности в областта на растителната защита и растениевъдството, ще бъдат запознати и с тенденциите на пазара на труда у нас, както и с перспективите за професионална реализация.

Какво е Проектната седмица?

 Проф. Росица Давидова: По време на всяка от проектните седмици на студентите ще им бъде задаван казус за разрешаване, конкретна, необходима за бизнеса задача. Те ще бъдат разделени на седем отбора по двама студенти, ще им бъдат осигурени шест дни за самостоятелна работа. Ще биват напътствани от екип от преподаватели и експерти, а резултатите ще бъдат представяни под формата на презентации и дискусии. Разработеният продукт или намереното решение ще бъде представено и защитено пред комисия /жури/.

Какво предвижда Работилницата за иновации?

Проф. Росица Давидова: Работилницата за иновации цели повишаване на информираността на студентите за значението на прилагането на принципа за устойчиво развитие при управлението и използването на природните ресурси, както и професионалните компетентности у студентите, свързани с приложение на теоретичните знания на практика. По време на всяка „Работилница за иновации” ще се провеждат дискусии по предварително зададена тема и предварително осигурено време за подготовка.

Ключов момент в целия проект е изключително важната връзка с работодатели в областта на растениевъдството и растителната защита. Казусите в Проектната седмица и в Работилниците за иновации са конкретни задачи, които са поставени от представителите на бизнеса. При формулировката на задачите ще помагат менторите от преподавателите, но при всички случаи тези казуси са свързани с реални бизнес проблеми и прилагането на теоретичните знания в практиката.

Националното състезание по растениевъдство и растителна защита също е много любопитен момент от проекта.

Проф. Росица Давидова: В „Национално състезание по растениевъдство и растителна защита” ще вземат участие студенти от Лесотехнически университет, Тракийски университет, гр. Стара Загора  и Шуменски университет. То ще се проведе в два кръга, като накрая ще бъдат обявени резултатите от класирането. И тук отново целта е подобряване и изграждане на умения у обучаемите, свързани с представяне на своите идеи пред жури, участие в дискусии,  изграждане на увереност при говорене пред широка публика. Както и да бъдат приложени натрупаните теоретичните знания в областта на растителната защита и растениевъдството при решаването на практически задачи и казуси.

По проекта се реализират и редица обучения на преподаватели: курс „Технологии за внедряване на дигитализирано съдържание в електронна среда за управление на образователно съдържание“; курс „Приложение и работа със специализирана програма Виртуално земеделско стопанство“; курс „Внедряване на дигитализирано съдържание в електронна среда – LMS Moodle – основи на обучението“; курс „Внедряване на дигитализирано съдържание в електронна среда – LMS Moodle – разширени функции в обучението“; курс „Приложение и работа със специализирани програми за създаване на дигитално образователно съдържание – OBS Studio – основни умения“; курс „Приложение и работа със специализирани програми за създаване на дигитално образователно съдържание – OBS Studio – разширени умения и добри практики“; курс „Приложение и работа с Академична ArcGIS програма – създаване на геопространствена база данни“; курс „Приложение и работа с Академична ArcGIS програма – работа с данни и обекти“; курс „Приложение и работа с Академична ArcGIS програма – анализи и работа с карти“.

В края на официалната церемония по връчването на сертификатите студентите се запознаха и с магистърската програма „Екологосъобразно управление на вредители по културните растения”. Програмата е уникална за страната, тъй като е съвместна между Лесотехническия университет и Шуменския университет. Тя е създадена в отговор на необходимостта от висококвалифицирани специалисти с компетенции в прилагането на екологосъобразни принципи, концепции и подходи в областта на растителната защита в контекста на екологизацията и дигитализацията на земеделието. Обучението засяга всички подходи за екологосъобразна растителна защита.

Проектът “Модернизация на висшето образование по устойчиво използване на природните ресурси в България” (NatuResEdu) е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове

UniMedia

Close